fot. PAP/Piotr Nowak

Minister J. Kwieciński: Po reformie OFE oszczędzanie na emerytury będzie bezpieczniejsze i bardziej efektywne

Po reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych oszczędzanie na emerytury stanie się bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Zapewnia o tym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zmianę niektórych przepisów w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Zakłada on, że ponad 160 mld z OFE, które do tej pory uznane były za środki publiczne, zostaną przekazane Polakom. W praktyce oznacza to, że każdy z oszczędzających będzie mógł zadecydować, czy  pieniądze trafią na jego konto ZUS czy też na Indywidualne Konto Emerytalne.

Zgodnie z planem reformy emerytalnej, którą rząd przedstawił w kwietniu, pieniędzy, które  z OFE trafią do ZUS, nie będzie można wypłacić jednorazowo w całości ani dziedziczyć. Te zaś, które przejdą do IKE, będzie można wyjąć po osiągnięciu wieku emerytalnego w jednej transzy albo w ratach. Będą one mogły być również dziedziczone. Projekt zgodne z założeniem resortu na przełomie czerwca i lipca trafi pod obrady Rady Ministrów. Następnie zajmie się nim Sejm.

TV Trwam News/RIRM

drukuj