Autorstwa Saint-Petersburg Theological Academy - Без названия, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52852752

Litewski Kościół Prawosławny chce uniezależnić się od Patriarchatu Moskiewskiego

Metropolita wileński i litewski Innocenty zwrócił się do Patriarchatu Moskiewskiego o przyznanie Litewskiemu Kościołowi Prawosławnemu statusu niezależnego Kościoła – poinformowała w sobotę litewska archidiecezja prawosławna. Chodzi o przyznanie specjalnego statusu dla Kościoła, zbliżonego do autonomii.

„Nasz Kościół nie jest moskiewski ani rosyjski, lecz litewski, i wszystkie decyzje związane z jego zarządzaniem podejmowane są na Litwie. Nie mając absolutnie żadnych finansowych powiązań z Patriarchatem Moskiewskim, zachowujemy kanoniczną i modlitewną więź z Kościołem macierzystym i pozostajemy wierni rosyjskim tradycjom prawosławnej pobożności” – wskazuje w oświadczeniu metropolita Innocenty.

Litewska archidiecezja prawosławna informuje, że prośba metropolity wileńskiego i litewskiego została przyjęta przez Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który w piątek podjął decyzję o powołaniu komisji, która zajmie się tą sprawą.

Zdaniem metropolity, pozytywna decyzja Patriarchatu Moskiewskiego „pozwoliłaby dostosować status Kościoła prawosławnego na Litwie do obecnej sytuacji, gdyż nawet teraz wszystkie decyzje podejmowane są samodzielnie przez jego kierownictwo”.

Dotychczas Litewski Kościół Prawosławny miał status kanoniczny diecezji. Status niezależnego Kościoła jest nadawany decyzją Zgromadzenia Biskupów na mocy patriarszego tomosu, czyli dekretu zgody.

Innocenty przed miesiącem zwolnił kilku duchownych prawosławnych, gdy ci zainicjowali odłączenie się od Patriarchatu Moskiewskiego i postanowili zwrócić się do patriarchy Konstantynopola z prośbą o przyłączenie do metropolii.

Duchowni ci już wcześniej krytykowali inwazję Rosji na Ukrainę i poparcie rosyjskiego Kościoła prawosławnego dla tych działań. Twierdzą, że są celem ataków z powodu sprzeciwu. Litewscy hierachowie prawosławni zaprzeczają temu i twierdzą, że Litewski Kościół Prawosławny sam potępił działania Rosji, a księża dzielą wspólnotę, złamali przysięgę i naruszyli inne kanony.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl