fot. diecezja.pl

Ks. abp M. Jędraszewski: Całe życie ks. kard. S. Wyszyńskiego to posługa głoszenia miłości Chrystusa, która zwycięża świat i pozwala człowiekowi przestać się bać

11 lipca rozpocznie się 9-tygodniowa nowenna, która ma być przygotowaniem Archidiecezji Krakowskiej do beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególną modlitwę za Kościół i ojczyznę ogłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas niedzielnej Mszy św. w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce, gdzie poświęcił kamień węgielny pod budowę Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia.

Dom Pamięci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który powstanie na Bachledówce, ma przypominać osobę i nauczanie Prymasa Tysiąclecia.

– Chcemy, żeby ludzie, którzy tu przybywają, zaczerpnęli z głębi Jego myśli i świadectwa Jego życia – wyjaśnił na początku dzisiejszej Mszy św. o. Jerzy Kielech, przełożony domu i proboszcz paulińskiej parafii na Bachledówce.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1406616442171236361

Ks. abp Marek Jędraszewski w homilii podkreślił, że miłość Chrystusa przynagla nas do innego patrzenia na Jezusa i na samych siebie. Na Chrystusa trzeba patrzeć jako zwycięzcę śmierci, grzechu i szatana, jako Syna bożego, zbawiciela świata i odkupiciela człowieka, a na siebie jako Boże dziecko odkupione miłością Chrystusa, przeznaczone do życia wiecznego, na spotkanie z Bogiem Ojcem bogatym w miłosierdzie.

– Jesteśmy prawdziwie nowym stworzeniem w myśleniu i postępowaniu – poinformował duchowny.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że miłość Chrystusa, której doświadczał w swoim życiu ks. kard. Stefan Wyszyński, kazała Mu głosić zwycięską prawdę zawartą w Ewangelii. Ksiądz arcybiskup przywołał wydarzenia związane z obchodami milenium Chrztu Polski. Podkreślił rolę wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, który wówczas wzbudzał wielki entuzjazm wśród Polaków do tego stopnia, że władze komunistyczne postanowiły Go aresztować.

– Całe życie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Jego posługa pasterska w archidiecezji gnieźnieńskiej i warszawskiej to posługa głoszenia miłości Chrystusa, która zwycięża świat i pozwala człowiekowi przestać się bać – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Prymas Tysiąclecia odwiedzał Bachledówkę w latach 1967-1973 przyjeżdżając w lipcu na odpoczynek. Metropolita krakowski zwrócił uwagę m.in. na charakterystyczny płaszcz ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest niemym świadkiem Jego oddzielenia od powierzonego mu ludu, bólu cierpień, modlitw i nadziei. Ks. arcybiskup przywoływał też wspólne wieczornice i apele maryjne, niedzielne Msze św., które ks. kard. Stefan Wyszyński odprawiał wśród mieszkańców Bachledówki i okolic. Metropolita krakowski zaznaczył, że tej wielkiej postaci Kościoła w Polsce nie wolno zapomnieć, dlatego tym cenniejsza jest inicjatywa stworzenia Domu Pamięci, za którą wyraził wdzięczność ojcom paulinom i zachęcał wszystkich wiernych o pamiętaniu o tym miejscu, gdzie z księdzem prymasem spotykał się ks. kard. Karol Wojtyła.

Wskazując na datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, czyli 12 września br., ks. arcybiskup zwrócił uwagę, że to bardzo symboliczne, bo to także rocznica Odsieczy Wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego.

– Przedziwne, zrządzone przez Bożą Opatrzność, sprzężenie dwóch zwycięstw – chrześcijaństwa wobec nawały tureckiej w 1683 r. i zwycięstwa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. On służył Kościołowi i ludowi Bożemu, mówiąc o miłości Chrystusa, która każe nie wątpić i nie bać się, bo Chrystus jest zwycięzcą –  ocenił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski ogłosił 9-tygodniową nowennę, która rozpocznie się 11 lipca, a która ma być przygotowaniem całej Archidiecezji Krakowskiej do beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na każdy dzień będą przygotowane specjalne modlitwy i rozważania, ale szczególnie mają być przeżywane soboty.

– Soboty były umiłowane przez Prymasa Polski, bo są związane z Matką Bożą – mówił ksiądz arcybiskup.

Dodał, że ksiądz kardynał wszystko postawił na Maryję.

– Był przekonany, że zawierzając Jej, Polska odniesie zwycięstwo w Chrystusie – dodał metropolita, podkreślając, że nowenna będzie modlitwą za Kościół i ojczyznę za wstawiennictwem Sługi Bożego.

diecezja.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl