fot. twitter.com/KGPSP

Pożar we wsi Nowa Biała na Podhalu

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie pożaru, który wybuchł wczoraj we wsi Nowa Biała. Żywioł zniszczył 21 domów i 23 budynki gospodarcze. 9 osób zostało rannych.

Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej wczoraj o godzinie 18.20. Ogień rozprzestrzeniał się szybko, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewnianych.

W akacji gaśniczej brało udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP. Żywioł zniszczył 21 domów i 23 budynki gospodarcze. Rannych zostało 9 osób. Na miejsce przybył premier Mateusz Morawiecki, który dziękował służbom i wojewodzie za sprawnie przeprowadzoną akcję ratowniczą.

– Szybko przeprowadzono akcję ratunkową. Chciałem podziękować za koordynację panu wojewodzie, który świetnie organizował całą akcję pomiędzy wszystkimi służbami. Także panu komendantowi wojewódzkiej straży pożarnej. Jednostki były błyskawicznie na miejscu, ale pożar przenosił się z jedno budynku na drugi w bardzo szybkim tempie – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1406560892175724544

Premier zapewnił także, że mieszkańcy wioski otrzymają wsparcie.

– Nie tylko nie zostawimy Państwa samych, ale będziemy robić wszystko, aby pomoc trafiła tutaj już na dniach. Od siły ognia, jaką tutaj można było zobaczyć już po pożarze, silniejsza może być tylko ludzka solidarność i my tę ludzką solidarność na pewno pokażmy – zapewnił szef rządu.

Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, poinformował, że poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. złotych.

– Zgodnie z deklaracjami natychmiast wystąpiliśmy o to, aby pozyskać środki z rezerwy, aby przekazać mieszkańcom kwotę wsparcia. Wczoraj poprosiłem wójta, aby komisje pracowały w nocy i oceniły straty. My także wystąpiliśmy o stosowne środki do ministerstwa, aby jak najszybciej te środki przekazać – wyjaśnił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Wypłata środków ruszyła już dzisiaj – przekazał Krzysztof Faber, starosta nowotarski. Oprócz pomocy finansowej, mieszkańcy wsi otrzymają także wsparcie przy usunięciu zniszczeń. W tym mają pomóc żołnierze WOT.

„Ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej. Żołnierze będą usuwać zniszczenia, pomogą w transporcie i dostarczą wodę oraz prąd” – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Za mieszkańców wsi modlił się dzisiaj ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Duchowny ogłosił również, że w przyszłą niedzielę 27 czerwca przed kościołami zorganizowana zostanie zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj