Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dokument dotyczy cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.

Proces beatyfikacyjny ks. kard. Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. Postępowanie w sprawie cudu było drugim i ostatnim etapem. Wkrótce ma zostać ogłoszona data i miejsce Mszy św. beatyfikacyjnej.

Ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił, że cud za wstawiennictwem ks. kard. Wyszyńskiego to znak z nieba.

– Uznanie cudu w procesie beatyfikacyjnym oznacza bardzo ważny moment, bo cud potwierdza nadzwyczajność postaci kandydata na ołtarze. W przypadku Prymasa Tysiąclecia, postać bardzo nam bliska i znana, która mocno zapisała się w historii Kościoła w Polsce w okresie powojennym, szczególnie w czasie komunizmu. Ten cud to jest rzeczywiście znak z nieba, że sługa Boży prymas Stefan Wyszyński jest osobą świętą. W procesie kanonizacyjnym cud jest wymagany do tego, aby ogłosić kanonizację. W tym momencie, kiedy Stolica Apostolska wydaje dekret o cudzie, następuje bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji – wyjaśnia ks. prof. Jan Machniak.

W styczniu komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia.

Następnie dekret zatwierdziła komisja teologów. Chodzi o niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie 19-latki, która zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl