fot. PAP/EPA

Watykan: Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański zwracał uwagę na różnicę między grzesznikiem a człowiekiem zdemoralizowanym

Bądźmy czujni, by za grzechem nie szły fikcje i nawyki, które za grubym murem milczenia chowają wyrzuty sumienia – podkreślił w niedzielę Ojciec Święty Franciszek w trakcie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Papież wyjaśnił różnicę między grzesznikiem (którym jest każdy z nas) a człowiekiem zdemoralizowanym.

Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański przywołał obraz z Ewangelii, w którym ojciec prosi swoich synów, by poszli pracować w winnicy. Pierwszy natychmiast odpowiada „tak”, ale nie idzie. Drugi odmawia, by później opamiętać się i pójść. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w tej pierwszej postawie, za udawaną zgodą kryje się lekceważenie wobec ojca, lenistwo i kłamstwo.

– Problem człowieka, który tak się zachowuje polega na tym, że jest on nie tylko grzesznikiem, ale i człowiekiem zdemoralizowanym, ponieważ bez problemów kłamie, żeby zatuszować i zamaskować swoje nieposłuszeństwo, nie godząc się na żaden dialog czy też uczciwą rozmowę – zwrócił uwagę Papież.

W postawie drugiego syna Ojciec Święty dostrzegł błąd, ale i uczciwość. Papież wskazał, że jest on grzesznikiem, ale nie jest człowiekiem zdemoralizowanym, bo wraca na właściwą drogę. Dla grzesznika zawsze istnieje nadzieja odkupienia, zaś u człowieka zdemoralizowanego do przełamania są jeszcze obłudne pozory i fikcje, jakie stały się nawykami. W ten sposób za grubym murem milczenia chowane są wyrzuty sumienia.

– Spójrzmy teraz na siebie samych i w świetle tego wszystkiego zadajmy sobie kilka pytań. Czy w obliczu trudu, by żyć uczciwie i wielkodusznie, by zaangażować się zgodnie z wolą Ojca jestem gotów mówić „tak” każdego dnia, nawet jeśli to kosztuje? A kiedy nie daję rady, czy jestem szczery w rozmowie z Bogiem o moich trudnościach, upadkach, słabościach? Czy kiedy popełniam błędy, jestem gotów okazać skruchę i powrócić na właściwą drogę? – pytał Biskup Rzymu.

Ojciec Święty zachęcał wiernych, by na drodze do bycia uczciwymi chrześcijanami, szukali pomocy Matki Bożej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl