fot. Monika Tomaszek

Październik – miesiąc Różańca

Październik to miesiąc Maryi. W związku z tym jesteśmy szczególnie zaproszeni, by Różańcem modlić się w naszych parafiach i z najbliższymi.

Magdalena Buczek sięga po Różaniec od dzieciństwa. Zaczęła modlić się na nim już gdy miała trzy lata. Biorąc w ręce Różaniec uczyła się przyjaźni z Bogiem i Maryją. Odnajdywała siłę, by kochać i iść naprzód.

W tej modlitwie powierzam Bogu wszystkie moje sprawy, wszystkie moje trudy, moje cierpienia – zwróciła uwagę założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

Poprzez Różaniec poznajemy Pana. W tajemnicach różańcowych odkrywamy Jego życie, ale i możemy spojrzeć na naszą codzienność, jak w lustrze, gdzie również przeplatają się tajemnice: te radosne i te bolesne. Dzięki temu wszystkie momenty wierny może przeżywać razem z Jezusem i Maryją.

– Przez Różaniec oddajemy się pod opiekę Maryi, aby to ona prowadziła nas do Jezusa poprzez poszczególne tajemnice Różańca świętego – zaznaczyła Magdalena Buczek.

Październik to miesiąc modlitwy różańcowej. Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie jest mocno przywiązana do swojej Patronki. Wierni wychodzą nawet na ulice, by modlić się Różańcem w trakcie procesji. Robią to w pierwszą niedzielę miesiąca, a kolejne stacje to kolejne tajemnice Różańca – wyjaśnił proboszcz parafii, ks. Krzysztof Ławrukajtis i przypomniał o codziennej modlitwie różańcowej w parafii.

– Tradycyjnie mamy nabożeństwa różańcowe rano i wieczorem – po Mszy św. o godz. 8.00 oraz o godz. 17.30 z wystawionym Najświętszym Sakramentem – mówił kapłan.

Nasze parafie, jak podkreślał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, mogą stać się miejscem szczególnej modlitwy w intencji synodu, któremu towarzyszy pochylenie się nad synodalnością Kościoła. Pierwsza sesja już oficjalnie rozpocznie się w Rzymie w najbliższą środę i potrwa do 29 października.

– Serdecznie proszę, aby październikową modlitwę różańcową we wszystkich parafiach w Polsce ofiarować w intencji Ojca Świętego Franciszka, wszystkich uczestników obrad synodalnych, a zwłaszcza w intencji polskiej delegacji – zaznaczył duchowny.

Modlitwa w parafii to modlitwa we wspólnocie, ale również nasza modlitwa różańcowa w domu może stać się modlitwą z udziałem najbliższych.

– Odmawiam ją nie tylko sama, ale także z moją mamą, moimi bliskimi, którzy akurat wtedy są w domu i nie wyobrażam sobie dnia bez odmówienia tej modlitwy – powiedziała Magdalena Buczek.

W październiku, miesiącu różańcowym, już tradycyjnie odbędzie się inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Nowy asystent kościelny Papieskiego Stowarzyszenia, ks. Anton Lässer, wymienia modlitwę jako ważny element pomocy humanitarnej. Pomoc Kościołowi w Potrzebie dociera do potrzebujących na całym świecie, ale w centrum tych działań musi być Chrystus, a budować na Nim to budować na pięć sposobów.

– Poprzez charakter pastoralny, modlitwę, ofiarę, ewangelizację i codzienne życie. Charakter pastoralny oznacza pokazywanie żywego Jezusa – wyjaśnił kapłan.

Modlitwa różańcowa dzieci planowana jest na 18 października.

W modlitwie różańcowej można połączyć się z innymi wiernymi codziennie za pośrednictwem TV Trwam się o godz. 20.20 i Radia Maryja o godz. 6.30, 12.30 i 20.20 (w niedziele o godz. 7.15 i 20.20).

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl