fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

28 maja – dniem liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego we wszystkich polskich diecezjach

Wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, będzie obchodzone 28 maja, we wszystkich diecezjach w Polsce. Zgodę na to wyraziła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiadając na prośbę polskich biskupów.

Jak poinformował przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP ks. bp Piotr Greger, w czasie październikowej wizyty ad limina apostolorum biskupi polscy otrzymali zapewnienie o możliwości wpisania obchodu liturgicznego wspomnienia bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do kalendarza liturgicznego Kościoła w Polsce. W związku z tym, w czasie 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Jasna Góra, 18-19 listopad 2021 r.) wszyscy biskupi diecezjalni wyrazili życzenie obchodu tego wspomnienia w diecezjach im powierzonych. Dlatego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, 23 listopada 2021 roku zwrócił się stosownym pismem w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W  odpowiedzi z dnia 2 grudnia 2021 roku Kongregacja przychyliła się do powyższej prośby i wyraziła zgodę, aby wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, mogło być obchodzone we wszystkich diecezjach polskich, w dniu 28 maja. Tego dnia należy korzystać z tekstów liturgicznych, które zostały zatwierdzone 2 października 2020 roku z przeznaczeniem dla archidiecezji warszawskiej.

KKBiDS/ BP KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl