fot. Autorstwa Roland von Bagratuni - Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4431300

Konferencja naukowa o niezłomnych kapłanach

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbędzie się dziś konferencja naukowa na temat prześladowania Kościoła w czasach PRL. Konferencja będzie przebiegać pod hasłem „Niezłomni liderzy Kościoła w czasach komunizmu. Wokół postaci kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka”.

Ma ona na celu przybliżenie wydarzeń związanych z procesami i aresztowaniami księży Kościoła katolickiego na rozkaz władz komunistycznych. Zaprezentowane zostanie ich bohaterstwo, męczeństwo i wiara.

Będziemy się koncentrować zwłaszcza na tych, którzy przebywali w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Myślę, że to będzie bardzo ciekawe sympozjum, osadzone w kontekście salezjańskim, bo ks. abp Antoni Baraniak był salezjaninem. Będę miał przyjemność przedstawienia sylwetek salezjanów, którzy byli męczennikami czasów komunizmu – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz, historyk.

Konferencja została podzielona na trzy bloki. W jej ramach odbędą się wykłady naukowców i dyskusja panelowa ekspertów badających walkę komunistów z Kościołem. Wydarzenie wpisuje się w obchody 70. rocznicy aresztowania ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. abp. Antoniego Baraniaka. Początek konferencji o godz. 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

RIRM

drukuj