fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Do końca października nowa Komisja Europejska powinna być sformowana

Do końca października nowa Komisja Europejska powinna być sformowana tak, żeby mogła od 1 listopada objąć swoje funkcje – powiedział w Polskim Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że minister Szczerski jest polskim kandydatem na stanowisko komisarza w UE. Na razie nie wiadomo jaką tekę ma objąć, wcześniej polskie władze podkreślały, że zależy nam na gospodarczej.

W Polskim Radiu minister Krzysztof Szczerski był pytany jak będzie wyglądała procedura budowy nowej Komisji Europejskiej;

Do początku września pani przewodnicząca von der Leyen powinna przedstawić Parlamentowi Europejskiemu skład swojej KE wraz z przydzielonymi obowiązkami poszczególnych komisarzy, a później PE ma ok. miesiąca, aby poszczególne komisje przygotowały się do rozmów z kandydatami na komisarzy. Te rozmowy powinny się odbyć na początku października. Potem do końca października odbędzie się ostateczne głosowanie, ponieważ głosowanie w Parlamencie Europejskim jest tylko jedno na całością składu Komisji Europejskiej – mówił prezydencki minister.

Krzysztof Szczerski był też pytany, czy pod kierownictwem Ursuli von der Leyen, KE zmieni styl debaty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Zwracał uwagę, że Niemcy, skąd wywodzi się nowa szefowa Komisji, są krajem partnerskim Trójmorza oraz sąsiadem Polskim. Szef gabinetu prezydenta dodał, że dialog Berlin-Warszawa czy Berlin-Paryż-Warszawa jest istotny dla przyszłości UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl