fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski o decyzji KE w sprawie obcięcia funduszy unijnych dla Węgier: Po raz pierwszy w historii UE Komisja zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy z budżetu siedmioletniego

Po raz pierwszy w historii Unii Komisja zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy z budżetu siedmioletniego. To precedens i ingerencja polityczna. Uważam, że przynajmniej część komisarzy powinna zareagować i nie zgodzić się na taką interpretację prawa i regulacji europejskich, bo to może być wykorzystywane wobec innych państw, choćby Polski – powiedział Witold Waszczykowski, europoseł, były minister spraw zagranicznych, w poniedziałkowym programie „ Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam.

Komisja Europejska grozi Węgrom odcięciem funduszy unijnychW niedzielę zarekomendowała Radzie Europejskiej wstrzymanie wypłaty 65 proc. środków z trzech programów Funduszu Spójności na lata 2021-2027, które były przeznaczone dla Węgier. Unijni komisarze powołują się na tzw. mechanizm warunkowości, dzięki któremu unijni urzędnicy mają oceniać stopień praworządności.

Mechanizm praworządności dotyczy tylko KPO. Niektórzy chcieliby, aby dotyczył też budżetu. W przypadku Węgier unijni komisarze odkryli, że są błędy w prawie węgierskim, że prawo jest korupcjogenne i w związku z tym domagają się jego naprawy. Węgrzy się z tym zgodzili. Premier Viktor Orban już zapowiedział poprawę prawa i komisarz się na to zgodził. Tam nie było głosowania – mówił Witold Waszczykowski.

Występek Komisji na charakter politycznego precedensu.

Komisja mogłaby rozliczać wydatkowane fundusze przez instytucje rewizyjne. Jedną z nich jest OLAF –  Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Po raz pierwszy w historii Unii Komisja zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy z budżetu siedmioletniego. To precedens i ingerencja polityczna. Uważam, że przynajmniej część komisarzy powinna zareagować i nie zgodzić się na taką interpretację prawa i regulacji europejskich, bo to może być wykorzystywane wobec innych państw, choćby Polski – podkreślał gość programu „ Polski Punkt Widzenia”.

Komisarz Vera Jourova na razie stwierdziła, że nie ma dowodów na to, aby fundusze w Polsce były defraudowane.

Wiemy, że mamy antypolską opozycję, która może tworzyć fałszywe informacje na temat Polski. Donosić i wymuszać na instytucjach europejskich wstrzymanie funduszy, tak jak ma to miejsce z KPO –  zauważył były minister spraw zagranicznych.

Tymczasem niedawno pojawił się raport – sporządzony na podstawie badania opinii publicznej – dotyczący praworządności w krajach unijnych. Autorzy wskazali, że w Polsce jest wysoki stopień korupcji.

 – Jest obawa, że mechanizm praworządności będzie wykorzystywany również do oceny wydatkowania siedmioletniego budżetu. Pani Jourova będzie szukała sposobu, aby zatrzymać pieniądze. Inni politycy w Parlamencie Europejskim też to zapowiedzieli. (…) To może być pretekst do tego, żeby wstrzymać przyznanie nam funduszy i wydatkowanie ich przez polski rząd – wskazywał europoseł.

Niedawno w swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, jasno zadeklarowała, że Komisja będzie niezmiennie bronić niezależności sądownictwa i chronić unijny budżet za pomocą systemu warunkowości. W wystąpieniu padły również deklaracje wzmocnienia walki z korupcją.

Jeżeli stworzy się klimat przeciwko Polsce, to będzie on rzutował na stan finansów państwa, na politykę pożyczkową, na politykę inwestycji zagranicznych. Chodzi o to, żeby wytrącić, osłabić wszelkie instrumenty ekonomiczne w ręku rządu kierowanego przez partię konserwatywną, patriotyczną w tej ideologicznej wojnie z lewicowo – liberalną większością w Europie – mówił Witold Waszczykowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl