Ministerstwo Sprawiedliwości: rząd udostępnił KE dane statystyczne ws. funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

Rząd udostępnił informacje, w tym dane statystyczne, dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – podało Ministerstwo Sprawiedliwości. Wcześniej unijna komisarz Vera Jourova mówiła, że polskie władze nie przekazały Komisji Europejskiej danych do sporządzenia tegorocznego rankingu systemu sprawiedliwości.

„Jakość rankingu zależy od danych; tego, czy je otrzymujemy od państw członkowskich. (…) Przykro mi, że nie otrzymaliśmy wystarczających danych z Polski” – podkreśliła komisarz.

„Poproszę moich partnerów w Polsce o lepszą współpracę w przyszłym roku” – mówiła Jourova, komisarz UE ds. sprawiedliwości w Brukseli przy okazji prezentacji tegorocznej unijnej tablicy wyników wymiaru sprawiedliwości, która umożliwia porównanie jakości, niezależności i skuteczności systemów wymiaru sprawiedliwości państw UE.

Zbierane przez KE dane odnoszą się m.in. do liczby spraw cywilnych, administracyjnych i gospodarczych na 1000 mieszkańców czy czasu potrzebnego na ich przeprowadzenie.

„Rząd udostępnił informacje, w tym dane statystyczne, dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Część z tych informacji Komisja Europejska wykorzystała, o czym świadczą dane zawarte w opracowaniu samej Komisji” – poinformował PAP rzecznik Ministra Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jourova podała też, że KE przygląda się w Polsce, nie tylko sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale też reformie Krajowej Rady Sądownictwa i innym zmianom w systemie sprawiedliwości w Polsce.

„Analizujemy sytuację. Jestem zadowolona, że KE będzie wnioskowała – mam nadzieję, że wkrótce – do państw członkowskich o ich opinię” – oświadczyła.

Jej zdaniem, dyskusja państw członkowskich UE na temat sytuacji Polski, w kontekście prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności, powinna się odbyć w tym półroczu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl