fot. PAP/EPA

Wiceszefowa KE będzie rozmawiać z przedstawicielami polskich władz nt. praworządności i reform sądownictwa

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova będzie dziś rozmawiać w Warszawie na temat praworządności i polskich reform sądownictwa. Unijna urzędnik spotka się z przedstawicielami najwyższych polskich władz, m.in. z ministrem sprawiedliwości, marszałkami Sejmu i Senatu, I prezes SN oraz z prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Bruksela od samego początku krytykuje polskie ustawy sądowe i ingeruje w sprawy kraju. Władze Polski uważają, że organizacja wymiaru sprawiedliwości to wewnętrzna kwestia państw członkowskich.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreśla, że Polska jest otwarta na rozmowy z KE, ale swojego stanowiska nie zmieni.

– Jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy i przedstawianie Komisji Europejskiej przyczyn, dlaczego podjęliśmy reformę wymiaru sprawiedliwości. Będziemy tłumaczyć, na czym polega reforma, konkretne rozwiązania, które są przez Komisję poddawane w wątpliwość czy w jakimś sensie kwestionowane. Natomiast stoimy na stanowisku, że kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości, w sensie struktury instytucjonalnej, to suwerenna decyzja każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej – wskazuje minister Marcin Romanowski.

Komisja Europejska domaga się m.in. zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W miniony piątek Bruksela złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie.

Komisja wyraziła też zaniepokojenie ostateczną decyzją Sejmu ws. ustaw sądowych. W ubiegłym tygodniu Izba Niższa Parlamentu odrzuciła uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia w całości noweli. Zakłada ona m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

RIRM

drukuj