fot. flickr.com

Komisja Europejska chce znacząco zwiększyć cel redukcji emisji dwutlenku węgla

Komisja Europejska chce znacząco zwiększyć cel redukcji emisji dwutlenku węgla. Unijni urzędnicy śrubują wymagania, nie mówią jednak, w jaki sposób poszczególne kraje członkowskie mają je realizować. Propozycja jest ogromnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen chce, aby Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem. Chce to zrobić do 2050 roku, dlatego narzuca radykalne rozwiązania.

– Komisja Europejska proponuje zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do co najmniej 55 proc. – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Plan ambitny, jednak wspólnota już ma problem z realizacją wcześniejszych złożeń.

– Jeszcze kilka miesięcy przed pandemią agencja środowiska, ta, która jest przy komisji europejskiej, stwierdziła, że UE nie uzyska nawet 40 – zauważyła europoseł Anna Zalewska.

Unijni urzędnicy są bardzo zdeterminowani, aby zrealizować plan tzw. nowego zielonego ładu.

– Jest on teraz naczelną strategią UE zmierzającą do głębokiej transformacji gospodarek i społeczeństw europejskich – przypomniał dr Marcin Sienkiewicz.

Propozycje przewodniczącej komisji z niepokojem przyjmuje resort klimatu – mówił Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu.

– Te cele nie zostaną równomiernie rozłożone na wszystkie państwa i tak naprawdę największy wkład, czy pracę do osiągnięcia tego celu będą miały takie państwa jak np. Polska – wskazał Aleksander Brzózka.

Bruksela nie zaproponowała konkretnych narzędzi do realizacji ambitnych celów. Mimo to przewodnicząca przekonywała, że jest to możliwe z unijnym wsparciem.

– Wraz z funduszem sprawiedliwej transformacji będziemy wspierać regiony, dla których ta zmiana będzie kosztowna – mówiła Ursula von der Leyen.

Dziesiątki miliardów z unijnej kasy będą niewystarczające.

– Przedstawiony wcześniej mechanizm sprawiedliwej transformacji nie jest wystarczającym narzędziem do tego, żeby te cele zrealizować – podkreślił Aleksander Brzózka.

Unijni urzędnicy nie biorą pod uwagę bagażu komunistycznej przeszłości, z jakim musi zmagać się Polska gospodarka – podkreślił dr inż. Andrzej Michalak.

– Mimo, że nadrabiamy te zaległości, nie możemy być traktowani z innymi państwami z UE dlatego, że koszty, które musimy podjąć, są zdecydowanie wyższe od tych, jakie muszą ponieść kraje takie jak Niemcy, Francja czy Hiszpania – zaakcentował dr inż. Andrzej Michalak,

Zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski – poinformował europoseł Grzegorz Tobiszowski.

– Dla Polski 40 proc. jest wielkim wyzwaniem i burzy w jakiś sposób bardzo mocno bezpieczeństwo energetyczne, a gdybyśmy mieli wdrażać 55 proc., to dla mnie jest to niewyobrażalne – podsumował Grzegorz Tobiszowski.

Polska jest gotowa do transformacji, ale prawdziwie sprawiedliwej, która nie doprowadzi do upadku jej gospodarki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl