fot. PAP

Nie będzie informacji ws. sytuacji polskiej wsi

Rząd nie chce przedstawić w Sejmie informacji nt. tragicznej sytuacji polskiej wsi. Wnioskowała o to opozycja. Prawo i Sprawiedliwość złożyło także projekt rezolucji w sprawie rolnictwa. Marszałek Radosław Sikorski skierował go do komisji rolnictwa i gospodarki, które mają czas na jej rozpatrzenie do następnego posiedzenia Sejmu.

Premier Ewa Kopacz uniknie dzięki temu przedstawienia dziś informacji nt. rolnictwa, nie będzie też debaty w tej sprawie na forum parlamentu.

Poseł Jacek Bogucki przypomniał, że w listopadzie komisja rolnictwa złożyła też dezyderat ws. sytuacji na rynku mleka, choć minął termin ustawowy, premier nie zareagowała.

– Nie udało wam się zwalczać ASF-u ani ograniczyć populacji dzików, ale populację trzody chlewnej ograniczyliście o połowę! Nie udało wam się rozwiązać problemów na rynku mleka, ale do obniżenia cen i do pewności, że polscy rolnicy zapłacą kary doprowadziliście. Nie udało wam się rozwiązać żadnego z problemów polskiej wsi. Ja rozumiem, że PO nie zna się na rolnictwie, ale PSL to na rolnictwie zna się za dobrze, a jedyne co potrafi, to nazywać rolników „frajerami”. Posłuchalibyście przynajmniej rolników. W moim województwie rozpoczynają się dwie kolejne blokady dróg, jutro rolnicy przyjeżdżają do Warszawy, a wy uważacie, że o rolnictwie mamy rozmawiać dopiero w marcu! To skandal, jak rząd traktuje polskich rolników! – mówił Jacek Bogucki. 

Dziś gospodarze z „Solidarności” Rolników Indywidualnych blokują most na Bugu. Jutro odbędzie się połączona manifestacja przed kancelarią premiera. Do rolników mają dołączyć górnicy, a także inni związkowcy niezadowoleni z sytuacji w swoich branżach.

RIRM

drukuj