fot. flickr.com

Węgry: Od stycznia matki czworga dzieci zwolnione z podatku dochodowego

Zwolnienie z podatku dochodowego matek z co najmniej czworgiem dzieci wejdzie na Węgrzech w życie w styczniu przyszłego roku – zapowiedziała w środę wiceminister w resorcie zasobów ludzkich ds. polityki rodzinnej Katalin Novak na konferencji prasowej.

Zwolnieniem z podatku zostaną objęte kobiety, które już wychowały lub wychowują czworo lub więcej dzieci, a także te, które staną się matkami czworga dzieci po 1 stycznia.

Jak zaznaczyła, według obecnych danych na nowych przepisach skorzysta około 40 tys. kobiet.

Nawiązując do niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Katalin Novak oznajmiła, że dotyczą one przyszłości Europy, „naszych dzieci i wnuków”.

Według niej największym wyzwaniem jest obecnie kryzys demograficzny.

„W Europie jedynym źródłem wzrostu liczby ludności jest już migracja i imigracja” – oceniła.

Podkreśliła, że zdaniem rządu Węgier rozwiązaniem sytuacji demograficznej nie jest wspieranie migracji i dlatego postawił on sobie za cel wspieranie węgierskich rodzin i doprowadzenie do wzrostu dzietności.

Katalin Novak przypomniała, że od 1 lipca na Węgrzech wchodzą w życie poszerzone świadczenia prorodzinne, m.in. preferencyjne kredyty dla młodych mężatek zobowiązujących się do posiadania dzieci, preferencyjne kredyty na zakup używanego mieszkania lub domu w ramach rodzinnej ulgi mieszkaniowej (CSOK) oraz zwiększona pomoc w spłacaniu kredytów hipotecznych.

„Możemy być dumni z podjętych kroków” – oceniła.

Liczba ludności na Węgrzech od wielu lat spada. W ubiegłym roku obniżyła się o ponad 41 tys. i wynosi według szacunków Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) 9,76 mln.

PAP/RIRM

drukuj