Ekspert: V. Orban to polityk, który umie realizować interesy narodowe Węgrów

To jest polityk, który umie realizować swoje interesy i interesy narodowe Węgrów – powiedział o Viktorze Orbanie politolog dr Marcin Kędzierski komentując trzecie z rzędu zwycięstwo Fideszu w węgierskich wyborach parlamentarnych.

Fidesz Wiktora Orbana wygrał wybory parlamentarne na Węgrzech. Partia rządząca razem z koalicyjną Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową zdobyła 133 miejsca w parlamencie, co oznacza większość 2/3 mandatów. Tak wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego po przeliczeniu 96 proc. głosów. Partia Jobbik uzyskała 26 miejsc w 199-osobowym parlamencie, a koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog – 20 miejsc.

Dr Marcin Kędzierski ocenia, że Wiktor Orban jest jednym z najbardziej sprawnych polityków we współczesnej Europie.

– To jest polityk, który umie realizować swoje interesy i interesy narodowe Węgrów. Będzie więc wspierał Polskę w jej różnych dążeniach na arenie europejskiej, ale nigdy nie będzie robił tego za darmo, jest na to zbyt szczwanym, chytrym politykiem, żeby nie wykorzystać takich sytuacji, które będą mu się nadarzały. On obecnie korzysta z faktu kryzysu w relacjach pomiędzy Brukselą, a Warszawą, bo w ten sposób oczy Brukseli nie patrzą na Budapeszt i na potencjalne łamanie prawa europejskiego na Węgrzech – podkreśla politolog.

Na ostateczne wyniki wyborów na Węgrzech trzeba będzie poczekać do policzenia głosów oddanych listownie oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl