[TYLKO U NAS] D. Sobków: Społeczeństwo włoskie odrzuca narrację brukselską

Ugrupowania eurosceptyczne są w centrum gry politycznej, a społeczeństwo włoskie odrzuca narrację brukselską – zaznaczył w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Dariusz Sobków, były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do wyborów parlamentarnych we Włoszech.

Jest to pierwszy tak bardzo eurosceptyczny głos społeczeństwa włoskiego – wskazał Dariusz Sobków.

– Dwa ugrupowania, które są od wielu lat eurosceptyczne, krytykujące biurokrację unijną i są przeciwko strefie euro, przeciwko wspólnej walucie, czyli ugrupowanie Pięciu Gwiazd dostało 32,5 proc. i to jest najlepszy wynik ze wszystkich partii. Mówiąc krótko, ugrupowanie eurosceptyczne wygrało wybory we Włoszech. Później jest wynik ugrupowania Liga (dawniej Liga Północna) – 17,6 proc., a więc razem te dwa ugrupowania mają ponad 51 proc., tylko że są w różnych koalicjach – mówił gość Radia Maryja.

To pokazuje, że ugrupowania eurosceptyczne są w centrum gry politycznej i że społeczeństwo włoskie odrzuca narrację brukselską – dodał.

– To jest reakcja społeczna na słynną politykę nielegalnej emigracji. Przypomnijmy, że jest to reakcja na akceptowanie imigrantów, którzy przybywali niezgodnie z prawem unijnym. (…) W państwach – co by nie mówić – założycielach bez eurosceptyków nie da się już łatwo tworzyć normalnego rządu. W Niemczech dochodzi do koalicji socjalistów z chadekami, więc wszystko jest tu jasne. Koalicja prawica-lewica jest teatrem, bo jak trzeba, to się dogadują, dzielą ministerstwami, rządzą razem. O tym samym się zaczyna mówić we Włoszech, że będzie tworzony rząd między prawicą i lewicą. Ugrupowania eurosceptyczne obnażają ten teatr marionetek, tego sztucznego podziału na lewicę i prawicę. To jest na pewno pozytywne zjawisko – wskazał Dariusz Sobków.

Cała rozmowa z Dariuszem Sobkowem znajduje się [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl