100 mln złotych na nowy sprzęt dla OSP

100 milionów złotych – tyle wynosi budżet Funduszu Sprawiedliwości, z którego finansowane są zakupy specjalistycznego sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Po województwie małopolskim i świętokrzyskim pieniądze trafiły na Dolny Śląsk.

W Polsce działa pond 16 tys. jednostek OSP.

– OSP najczęściej jako pierwsze są na miejscu wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego. To właśnie ludzie z OSP najczęściej udzielają pierwszej pomocy. Od tej pomocy zależy, czy ofiary wypadku przeżyją, czy ich późniejszy stan zdrowia będzie pozwalał do powrotu do normlanego życia – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dlatego tak ważne jest, aby dysponowały one nowoczesnym sprzętem. Na doposażenie jednostek Dolny Śląsk otrzyma 6 mln zł. O te fundusze mogą starać się gminy i miasta powiatowe z całego województwa, na terenie których znajdują się jednostki OSP – oznajmił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

– Dotyczą 718 jednostek OSP na Dolnym Śląsku – dodał wojewoda.

Chodzi o wyposażenie strażaków w specjalistyczne torby. Koszt jednej sięga nawet 8 tys. zł – wskazała koordynator rządowego programu wsparcia strażaków Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej.

– Torby, w których znajdują się odpowiednie środki medyczne, aby można było natychmiast przynieść ulgę w cierpieniu, ale przede wszystkim sprzęt hydrauliczny, defibrylatory, aparaty ochrony dróg oddechowych – mówiła Beata Kempa.

Pogram pilotażowy wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych przeprowadzono w woj. małopolskim. Dzięki niemu za 10 mln zł udało się kupić m.in. ponad 200 defibrylatorów i 600 zestawów ratowniczych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl