Pomorskie: 10 tys. odbiorców bez prądu, ponad 210 interwencji straży pożarnej

Ponad 10 tys. odbiorców z terenu województwa pomorskiego nie ma prądu w efekcie awarii spowodowanych silnym wiatrem. Straż pożarna interweniowała w niedzielę ponad 210 razy. Urząd Morski w Gdyni ogłosił w podległych mu portach pogotowie sztormowe.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski poinformował PAP w niedzielę po południu, że w efekcie silnego wiatru, prądu pozbawionych jest ponad 10 tysięcy odbiorców z terenu województwa pomorskiego.

Największe kłopoty z dostawami energii występują w rejonie Kartuz i Starogardu Gdańskiego. W mniejszym stopniu problem dotyka odbiorców w rejonie Wejherowa, Tczewa, Bytowa, Człuchowa i Słupska.

Krzysztof Lewandowski poinformował, że z powodu silnego wiatru Urząd Morski w Gdyni wprowadził w podległych mu portach pogotowie sztormowe. Pogotowie takie oznacza m.in. zakaz ruchu jakichkolwiek jednostek, a także wzmożone kontrole zagrożonych portów.

Z danych, jakimi dysponował Krzysztof Lewandowski wynika, że miejscami na Zatoce Gdańskiej stany wód utrzymują się na poziomach ostrzegawczych. Urząd Miejski w Gdańsku informował jednak w niedzielę po południu, że na Martwej Wiśle i w Porcie Północnym stan wody przekroczył stany ostrzegawcze i rośnie. Jak wyjaśnił Krzysztof Lewandowski, rozbieżność danych może wynikać z faktu, iż sytuacja na Zatoce jest bardzo zmienna.

Od niedzielnego rana zamknięte są do odwołania wszystkie gdańskie cmentarze, Park Oliwski oraz miejskie zoo. Z powodu wzmagającego się wiatru, w niedzielę po południu całkowicie zamknięte zostało też sopockie molo.

„Na miejscu jest Straż Miejska, która dba o bezpieczeństwo” – poinformowała rzeczniczka sopockiego magistratu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Krzysztof Lewandowski poinformował też w niedzielę po południu PAP, że od północy pomorska straż pożarna zanotowała ponad 210 interwencji. Związane one były głównie z podtopieniami piwnic, domów, posesji i dróg spowodowanymi przez towarzyszące wiatrowi opady deszczu oraz usuwaniem konarów drzew zwalonych silnym wiatrem.

Z informacji synoptyków z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wynika, że wiejący w niedzielę wiatr osiąga w porywach – zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej – prędkość nawet 110 km/h. Wiatr o podobnej sile ma – zdaniem prognostów – utrzymać się do poniedziałku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl