fot. flickr.com

Węgry potępiają zamach w Londynie, apelują o zatrzymanie imigracji

Rząd węgierski potępia zamach w Londynie, do którego doszło w sobotę wieczorem – oświadczył w niedzielę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, wzywając do całkowitego zatrzymania nielegalnej imigracji w Europie.

Szijjarto napisał w komunikacie, że rząd węgierski jak najsurowiej potępia zamach, współczuje osobom pogrążonym w żałobie i życzy jak najszybszego powrotu do zdrowia rannym.

Ocenił, że przeprowadzenie zamachu przed przypadającym w niedzielę i poniedziałek świętem Zesłania Ducha Świętego świadczy o tym, iż terroryści „nie cofają przed żadną podłością”. Według węgierskiego ministra „jest jasne, że chcą zmieść z powierzchni ziemi naszą chrześcijańską wiarę i kulturę”.

Szijjarto zaznaczył, że po kolejnym zamachu „Europa wreszcie powinna powiedzieć, że nie chcemy żyć z terroryzmem”. Jego zdaniem na to „straszne wyzwanie” jest tylko jedna odpowiedź: „całkowite zatrzymanie nielegalnej imigracji, która sprowadza do Europy poważne zagrożenie terrorystyczne, i ogłoszenie zerowej tolerancji wobec terroryzmu”.

„Każdą inną postawą wywołujemy własną zgubę” – ocenił.

Co najmniej sześć osób zginęło, a ok. 50 trafiło do szpitala w wyniku zamachu terrorystycznego w brytyjskiej stolicy. Zamachowcy wjechali samochodem w pieszych na moście London Bridge, a następnie zaatakowali za pomocą noży ludzi w pobliżu targu Borough Market. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni przez policję.

PAP/RIRM

drukuj