fot. twitter.com/zuzanna_dab

Warszawa: trwa protest pracowników sądów i prokuratur

W Warszawie od trzech dni trwa protest pracowników sądów i prokuratur. Miasteczko namiotowe zostało ustawione przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości.

W proteście udział biorą m. in. protokolanci, sekretarze i informatycy. Jak zaznaczają, są fundamentem funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości, który jest ignorowany przez kolejne rządy. Podstawowy postulat protestujących dotyczy podwyżek płac. Chodzi o podwyżkę na poziomie 1150 zł brutto – 650 zł w tym roku i 500 zł w przyszłym. Koleje żądanie jest związane z koniecznością poprawy warunków pracy. Protestujący rozstawili kilka namiotów, w których przebywa kilkanaście osób.

– Coraz więcej ludzi odchodzi z pracy w sądach. Nie jest to atrakcyjna praca. Odchodzą szczególnie młodzi, którzy zobaczyli, jak wygląda to od środka. Uciekają także ludzie z dużym stażem, doświadczeni, ponieważ nie są w stanie utrzymać się finansowo. Można powiedzieć, że jesteśmy najważniejszym fundamentem wymiaru sprawiedliwości, bo ta grupa wykonuje bardzo ważne czynności, są wśród nas urzędnicy, protokolanci oraz sekretarze – wskazuje Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ,,Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

Wczoraj z protestującymi spotkał się Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości oraz Paweł Szrot, wiceszef kancelarii premiera. Protestujący wskazują, że dialog z resortem sprawiedliwości można określić jako ,,dobry”, chcą natomiast większego zaangażowania szefa rządu. W tej chwili nie wiadomo, do kiedy potrwa protest.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl