S. Kaleta o uchwale Rady Miasta Warszawy: Za wyrażanie poglądów, które nie podobają się ekipie Trzaskowskiego, będą mandaty

Ciężko jest opisać co się właśnie stało w Warszawie. Za wyrażanie poglądów, które nie podobają się ekipie @trzaskowski_ Straż Miejska ma wlepiać mandaty – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Odniósł się tym samym do uchwały podjętej podczas czwartkowej sesji Rady Miasta zakazującej jazdy w mieście pojazdów propagujących m.in. treści pro-life.

„To naruszenie konstytucji, ustawy o samorządzie gminnym i przejaw tendencji antydemokratycznych” – napisał wiceminister i były stołeczny radny.

Jak zaznaczył „radni Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć w Warszawie strefę autonomiczną, w której zdecydują kto i czym może się po mieście poruszać”.

„To jawne naruszenie konstytucji i ustawy o samorządzie gminnym co zresztą wytykają również miejscy prawnicy” – dodał.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, radni zatwierdzili uchwałę „zakazującą poruszania się niektórymi rodzajami pojazdów”. Chodzi m.in o furgonetki propagujące treści antyaborcyjne. Według radnych PiS, uchwała jest niezgodna z prawem.

Za przyjęciem uchwały głosowało 41 radnych, przeciwko było 18. Zakaz wejdzie w życie w ciągu pięciu dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym, chyba że uchwałę uchyli wojewoda.

PAP

drukuj