fot. mkidn.gov.pl

Minister kultury złoży list intencyjny ws. organizacji Expo 2022 w Łodzi

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński złoży dziś w Paryżu list intencyjny dotyczący organizacji wystawy International Expo 2022 w Łodzi.

Międzynarodowe wydarzenie wystawiennicze będzie dotyczyć rewitalizacji obszarów miejskich. W tym roku, w ramach przygotowań do Expo, w Łodzi ma ruszyć program rewitalizacji ośmiu wybranych obszarów w centrum miasta.

Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 168 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, szef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wskazuje, że najważniejszym wymiarem organizacji takich wydarzeń jest promocja kultury i dziedzictwa danego państwa.

– Nasz rząd zwraca na to uwagę, ponieważ Polska wyjątkowo została dotknięta przez historię, pierwszą i drugą wojnę światową, w których to straciliśmy swoje miasta, w niektórych tkanka miejska została zatracona w toku wydarzeń historycznych. Rewitalizacja miast, a zwłaszcza ich starej tkanki architektonicznej i kulturowej, jest powinnością naszego pokolenia. Z tego tytułu każde tego typu przedsięwzięcie powinno być rozpatrywane w kategoriach nie roku czy dwóch, że taki wysiłek finansowy zwróci się za rok czy za dwa, ale jest to inwestycja w przyszłość naszej ojczyzny – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.

Decyzję o organizacji Expo 2022 w Łodzi pozytywnie zaopiniował już Komitet Stały Rady Ministrów.

Wystawy International Expo, czyli tzw. małe Expo, odbywają się między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego zagadnienia. Ich główną atrakcją są pawilony wystawiennicze przygotowane przez uczestników – kraje, organizacje międzynarodowe oraz korporacje i firmy.

RIRM

drukuj