fot. gov.pl/web/kultura

Na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać wystawę „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”

Ponad 160 dzieł sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczonych z najbardziej prestiżowych muzeów Florencji, Rzymu, Paryża, Londynu czy Waszyngtonu można podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie. W wernisażu wystawy „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Minister Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu wygłoszonym podczas wernisażu wystawy „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”, że ekspozycja opowiada o sztuce włoskiego Quattrocento – prawdopodobnie najdonioślejszego przełomu kulturalnego w historii.

– Przełomu spowodowanego odkrywanymi z zapałem zabytkami i ideami starożytnych Rzymian i Greków, który skutkował przemianami we wszystkich dziedzinach życia w całej Europie. To właśnie w piętnastowiecznej Italii wszystkie ideały i wartości wywiedzione z antyku zostały podniesione z rzymskich gruzów i ustawione jako ideał na piedestale. To z nich czerpali wiedzę i inspirację także najwięksi luminarze polskiej kultury, dlatego wystawa Quattrocento jest dla nas niezwykle cenna i bliska, bo mówi o naszych wspólnych antycznych i renesansowych korzeniach – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef MKiDN zwrócił uwagę, że w parze z rzymskimi wartościami estetycznymi szły wartości etyczne. Wskazywał przy tym na ponadczasowość i aktualność rzymskich ideałów męstwa, honoru, sprawiedliwości i poczucia obowiązku wobec wspólnoty.

Minister podkreślił też, iż w przygotowanie wystawy zaangażowanych było ponad 50 podmiotów z Europy i Ameryki. Dodał, że ponad 40 proc. eksponatów pochodzi z Italii. Szef resortu wskazał, iż okazane Zamkowi Królewskiemu w Warszawie zaufanie i serdeczność jest kolejnym przykładem niezwykle owocnej polsko-włoskiej współpracy kulturalnej.

Ekspozycję można zwiedzać do 15 października.

RIRM

drukuj