PIS o Polonii i procesie cyfryzacji

Dziś odbędzie się ostatnia konferencja programowa z udziałem ekspertów prof. Piotr Glińskiego kandydata PiS na premier rządu technicznego. Będzie dotyczyła spraw Polonii, a także cyfryzacji w Polsce.

W spotkaniu wezmą udział Anna Streżyńska – była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski – były pełnomocnik rządu ds. Integracji Europejskiej i Pomocy zagranicznej i dr Dariusz Kucharski – historyk oraz ekspert ds. Polaków na wschodzie.

Od 23 lat Polonia jest zapomnianym problemem rządu Donalda Tuska; nie ma narodowego programu, który pomógłby Polakom wrócić ze wschodu – podkreśla prof. Piotr Gliński. Kwestią do rozwiązania –  jak dodaje ekspert – jest także sprawa nieobecności Polonii w życiu codziennym i polityce polskiej .

– Polskie elity – w jakiś sposób – nie chciały dopuścić elit polonijnych do współkształtowania Polski po 89. roku. Jest to rzecz trochę zapomniana, wstydliwa bo przecież ci ludzie wyjeżdżali z Polski na ogół nie z własnej woli. Mówię o różnych pokoleniach polskiej Polonii – powiedział prof. Piotr Gliński.

Odnosząc się z kolei do procesu cyfryzacji prof. Piotr Gliński stwierdził, że wymaga on profesjonalizacji i dobrego przemyślenia.

– Cyfryzacja nie powinna przesłaniać treści. Powinna służyć rozwojowi społeczeństwa, polskiej tożsamości, poziomowi edukacji, kapitałowi społecznemu i ludzkiemu. Temu ma służyć cyfryzacja, a nie odwrotnie. Narzędzie nie może być celem, który jest wyższy niż narzędzie i ma służyć procesom rozwojowym – dodał  prof. Piotr Gliński.

Jutro  kandydat  na premiera rządu technicznego spotka się z klubem parlamentarnym PiS.  7 marca planowana jest  debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl