PAP/EPA

Rosja: W. Putin we Władywostoku omówił z przywódcą Chin rozwój współpracy wojskowej

Prezydenci Rosji i Chin, Władimir Putin i Xi Jinping, spotkali się we wtorek we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie w kuluarach Wschodniego Forum Gospodarczego. Rozmowy, jak mówił Putin, dotyczyły m.in. rozwoju współpracy wojskowo-technicznej.

„Poruszyliśmy praktycznie wszystkie kierunki naszej współpracy. Dotyczyło to gospodarki, sfery socjalnej, kontaktów humanitarnych, współpracy wojskowo-technicznej” – wymieniał Władimir Putin.

Nazwał prezydenta Chin „wielkim przyjacielem”, a relacje Moskwy i Pekinu w sferze polityki, bezpieczeństwa i obrony określił jako oparte na zaufaniu.

Również Xi mówił o „szczerej przyjaźni” łączącej narody Chin i Rosji. Na konferencji prasowej po rozmowach powiedział, że partnerstwo obu krajów nabiera coraz większej wagi wraz z rosnącą nieprzewidywalnością sytuacji geopolitycznej. Zaapelował, by wspólnie przeciwstawiać się protekcjonizmowi i – jak to ujął – jednostronnemu podejściu do problemów międzynarodowych.

Władimir Putin na konferencji prasowej zaznaczył, że Rosja i Chiny odnotowały znaczny wzrost obrotów handlowych i że rośnie zainteresowanie kontaktami w sferze nauki i techniki.

„Wszystko to jest bardzo perspektywiczne i obliczone na dekady naprzód” – ocenił.

Prezydent Rosji wyraził nadzieję, że dwustronne obroty handlowe, które w zeszłym roku wyniosły 87 mld USD, wzrosną w tym roku do 100 mld USD. Rosyjska agencja TASS podała, powołując się na służby celne Chin, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy obecnego roku wyniosły one 67,5 mld USD, co oznacza wzrost o ponad 25 procent.

Władimir Putin podkreślił, że chińska delegacja we Władywostoku liczy około tysiąca osób i jest największa na tegorocznym forum gospodarczym.

Zapowiedział, że Moskwa i Pekin będą wspólnie zabiegać o uregulowanie na drodze dyplomatycznej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Oba kraje uważają, że ważnym elementem tego procesu jest „normalizacja stosunków Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej z USA” – oznajmił prezydent.

Wśród zagranicznych przywódców goszczących w tym roku na forum są również prezydent Mongolii Chaltamaagijn Battulga i premierzy Japonii i Korei Południowej, Shinzo Abe i Li Nak Jeon. Azjatyccy liderzy wezmą wspólnie z Putinem udział w sesji plenarnej forum w środę.

Putin spotkał się we wtorek także z przedsiębiorcami z krajów Azji. Wezwał inwestorów przybywających na Daleki Wschód, by odrzucili stereotypy, „a podejmując decyzje, kierowali się nie dniem wczorajszym, a przyszłością”. Zapewnił, że Rosja dąży do stworzenia „maksymalnie dogodnych” warunków do napływu kapitału do tego regionu.

Wschodnie Forum Gospodarcze odbywa się po raz czwarty. W tym roku zbiega się z rozpoczętymi we wtorek ćwiczeniami wojskowymi Wostok-2018 prowadzonymi w azjatyckiej części Rosji, największymi od 1981 roku.

Władze Rosji zainicjowały Wschodnie Forum Gospodarcze w 2015 roku. W zamyśle to międzynarodowe spotkanie ma zademonstrować sukces polityki otwarcia Rosji na Wschód w obliczu ochłodzenia relacji z Zachodem.

 

PAP/RIRM

drukuj