fot. twitter.com/NordStream2

Ryzyko zniesienia amerykańskich sankcji na Nord Stream 2

Istnieje ryzyko zniesienia amerykańskich sankcji na Nord Stream 2. „Handelsblatt”, czyli jedna z niemieckich gazet, podała, że administracja prezydenta USA, Joe Bidena, zasygnalizowała gotowość do rozmów w tej sprawie.

W zamian za zniesienie sankcji niemiecki rząd miałby złożyć pakiet rozwiązań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europie. Z informacji gazety wynika, że dotąd Niemcy nie wystąpiły z propozycją zwrotną.

Wojciech Zubowski z sejmowej [Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa], poseł Prawa i Sprawiedliwości, mówi, że trzeba bacznie przyglądać się tej sprawie. Z punktu widzenia Polski najlepiej by było, gdyby gazociąg [Nord Stream 2] nie został ukończony – stwierdził polityk.

– Tylko amerykańskie sankcje powstrzymują Rosjan i rosyjskie firmy, żeby ukończyć budowę Nord Stream 2. W momencie, kiedy rurociąg będzie gotowy, to nawet jeżeli będziemy mieli coś na papierze, to może się za kilka lat okazać, że to będzie nieaktualne. A później nie tylko Ukraina, ale także i Polska na tym straci, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Wojciech Zubowski.

W styczniu 2021 roku rzecznik Białego Domu mówiła, że prezydent Joe Biden uważa, iż gazociąg Nord Stream 2 jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z rurociągiem. Sankcje wprowadził poprzednik Joe Bidena, Donald Trump.

Budowa gazociągu Nord Stream 2, biegnącego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku jest ukończona w ponad 90-ciu procentach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl