fot. PAP/EPA

J. Biden: Liczę na zawieszenie broni w Strefie Gazy przed ramadanem

Ciężko pracujemy nad tym, by uzgodnić zawieszenie broni w Strefie Gazy przed rozpoczęciem ramadanu – powiedział w piątek prezydent USA, Joe Biden. Powiedział też, że ufa Izraelowi, że rzetelnie zbada czwartkowy incydent w Gazie, w wyniku którego zginąć miało ponad 100 osób. 

Pytany o perspektywy finalizacji negocjowanego porozumienia w sprawie wymiany więźniów i co najmniej sześciotygodniowego rozejmu przed rozpoczęciem ramadanu (10 marca), Biden odparł: „Mam nadzieję, że to się uda, wciąż ciężko nad tym pracujemy. Jeszcze do tego nie doszliśmy”.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy przed wylotem na weekendowy pobyt w Camp David, wiejskiej rezydencji amerykańskich przywódców, prezydent odniósł się również do czwartkowego incydentu w Gazie, gdzie zginąć miała ponad setka cywilów oblegająca konwój z żywnością. Według strony palestyńskiej ludzie ci zginęli od kul wystrzelonych przez izraelską armię. Według Izraela większość ofiar została stratowana, oblegając samochód z dostawami. Jednocześnie władze przyznały, że żołnierze otworzyli ogień, by zapanować nad sytuacją.

Biały Dom poinformował, że zwrócił się do Izraela o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Biden powiedział dziennikarzom, że ufa, iż śledztwo będzie rzetelne.

W reakcji na coraz bardziej dramatyczną sytuację cywilów w Strefie Gazy i ograniczanie przez Izrael docierającej tam pomocy drogą lądową, prezydent USA zapowiedział, że amerykańskie wojsko zacznie zrzucać żywność i inne potrzebne materiały z powietrza. Równocześnie USA rozpatrują otwarcie szlaku morskiego. Joe Biden przyznał jednak, że jeszcze nie wie, kiedy dokładnie rozpoczną się loty, poza tym, że stanie się to w „najbliższych dniach”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl