fot. PAP/EPA

Stabilizuje się sytuacja na granicy francusko – brytyjskiej. Min. A. Adamczyk: Przepuszczane są wszystkie pojazdy, w których kierowca i pasażerowie mają wynik testu na koronawirusa

Powoli normuje się sytuacja na granicy francusko – brytyjskiej. Jak poinformował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przepuszczane są wszystkie pojazdy, w których kierowca i pasażerowie mają wynik testu na koronawirusa. 

Dotyczy to także samochodów ciężarowych. Prace rozpoczęły też dwa centra testowania na COVID-19 dla kierowców ciężarówek: jedno na lotnisku Manston, a drugie na autostradzie M20. Testy są bezpłatne.

Z naszych informacji wynika, że testowanie przebiega sprawnie. Lotnisko jest w tej chwili przepełnione, dlatego policja kieruje wszystkich na autostradę oraz zniechęca tiry do podróży do Kent.

Odblokowanie granicy to m.in. wynik konsultacji, jakie przeprowadziły polskie władze: premier, prezydent oraz minister infrastruktury. Szef resortu Andrzej Adamczyk powiedział, że trzeba zrobić wszystko, aby taka sytuacja się już nie powtórzyła.

– Musimy doprowadzić do normalności. Jestem umówiony z moimi kolegami, ministrami transportu innych państw Unii Europejskiej, że podejmujemy wspólną inicjatywę. Będę rozmawiał z ministrem transportu Litwy. Mam nadzieję na rozmowy z ministrem transportu Węgier, Bułgarii. Wczoraj rozmawiałem z ministrem transportu Niemiec. Umówiliśmy się na wideokonferencję ministrów transportu i będziemy domagali się od strony francuskiej, aby – tak jak to było dotychczas – wyłączyć ruch samochodów ciężarowych spod restrykcji epidemiologicznych co najmniej na zewnętrznych granicach UE – podkreślił Andrzej Adamczyk.   

Na mocy porozumienia rządów w Londynie i Paryżu w nocy odblokowano możliwość wjazdu na terytorium Francji z Wielkiej Brytanii.

Porozumienie objęło także m.in. osoby zajmujące się międzynarodowym transportem towarów. Jednak wszyscy muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonany w ciągu 72 przed wyjazdem do Francji.

 

RIRM

drukuj