Mieszkańcy niektórych rejonów świata powitali już 2019 rok

Już za kilka godzin powitamy nowy – 2019 rok. Mieszkańcy niektórych krajów już to jednak uczynili. O godz. 12.00 czasu polskiego zegary wybiły północ w Nowej Zelandii, o 14.00 – w Australii, a o 16.00 – w Japonii. Powitaniu Nowego Roku towarzyszyły jak zawsze pokazy sztucznych ogni. Policja przestrzega jednak, by przy odpalaniu fajerwerków zachować maksymalną ostrożność.

Nowa Zelandia świętowała Nowy Rok jako jeden z pierwszych krajów na kuli ziemskiej. Setki sztucznych ogni wystrzelono ze słynnej Sky Tower. W Australii 2019 rok powitano trwającym 12 minut pokazem fajerwerków. Odpalono je m. in. na słynnym moście Sydney Harbour Bridge. Z kolei o godz. 16.00 czasu polskiego Nowy Rok zawitał w Japonii. W Nowym Jorku zegary wybiją północ o godz. 6.00 naszego czasu. Jako ostatni Nowy Rok powitają mieszkańcy Hawajów. Będzie to 1 stycznia o godz. 11.00 czasu polskiego.

Nowy Rok witany jest w każdym kraju w podobny sposób – wystrzeleniem setek kolorowych sztucznych ogni. Fajerwerki bywają jednak niejednokrotnie przyczyną wielu nieszczęść.

– Fajerwerki są niejednokrotnie przyczyną pożarów, kiedy to rakieta, która to zamiast wystrzelić w niebo, zostaje krzywo skierowana i trafia do budynku, gdzie natrafi na materiały palne i wtedy mamy pożar gotowy – zaznacza st. bryg. Adam Polakowski, komendant miejski PSP w Sopocie.

Niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami może doprowadzić także do poważnych obrażeń ciała.

-Są poparzenia, są rany rąk, twarzy, szczególnie w okolicy oczu. Powoduje to potem długoletnie kalectwo. Niewłaściwe stosowanie tych zabawek może powodować nawet śmierć. Kalectwo, które przychodzi po tych 3 minutach zabawy, jest przekreśleniem całego dorobku życia – ostrzega Mirosław Ciechanowski, lekarz systemu ratownictwa medycznego.

Aby do tego nie dopuścić, fajerwerki należy zakupić z legalnego źródła oraz zastosować się do zamieszczonej w nich instrukcji. Nie można ich odpalać w miejscu, gdzie znajduje się duże skupisko ludzi oraz w pobliżu budynków mieszkalnych. W razie zranienia ciała konieczne jest założenie opatrunku uciskowego oraz jak najszybsze udanie się do najbliższej placówki służby zdrowia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl