fot. pixabay.com

Uwaga na fajerwerki

Są głośne i kolorowe, ale przy ich odpalaniu należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Fajerwerki potrafią być niebezpieczne, o czym w Sylwestra przypominają lekarze i straż pożarna.

Fajerwerki to nieodłączny element zabawy sylwestrowej. I choć na ulicę – ze względu na zakaz przemieszczania się – wyjść nie możemy, nie możemy zapominać o wszelkich środkach ostrożności – mówi mł. bryg. Łukasz Płusa, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

– Pamiętajmy, że takich środków nie możemy odpalać z naszych balkonów z naszych przysłowiowych „ogródków przy budynku” – podkreśla mł. bryg. Łukasz Płusa.

Takie zachowanie może skończyć się tragicznie. Materiałami pirotechnicznymi powinny zajmować się osoby dorosłe i – co ważne – trzeźwe.

– Jeżeli chcemy dzieciom pokazać, jak pięknie wybuchają te rakiety w Sylwestra, to dzieci powinny stać w odpowiedniej odległości – tłumaczy dr Sławomir Wilga, specjalista medycyny ratunkowej.

Sylwester co roku jest dla strażaków dniem pełnym pracy. Niejednokrotnie wzywani są wówczas do zdarzeń z użyciem petard.

– Z jednej strony mogą to być pożary, a z drugiej zdarzenia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które tych petard używały – wyjaśnia mł. bryg. Łukasz Płusa.

Jeśli dojdzie do poparzenia albo zranienia, należy również wezwać zespół ratownictwa medycznego poprzez numer alarmowy 112 lub 999.

– Jeżeli jest to niewielkie oparzenie, to schłodzić je bieżącą, zimną wodą przez co najmniej 10-15 min i można wtedy zgłosić się do izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego – mówi dr Sławomir Wilga.   

Nie będzie to jednak potrzebne, jeśli bawić się będziemy z rozwagą i odpowiedzialnością za siebie i innych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl