Siedmiu cywilów zginęło w wyniku ostrzału okolic Mariupola

Siedem osób cywilnych zginęło, a 15 zostało rannych w wyniku ostrzału miejscowości Sartana na przedmieściach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie – poinformowały lokalne władze i media.

Sartana została zaatakowana przez prorosyjskich bojowników z systemów rakietowych Grad – sprecyzował szef centrum prasowego ukraińskiej operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow.

Rebelianci ostrzelali ludzi wracających z procesji pogrzebowej – przekazał mariupolski portal internetowy „0629”.

Mariupol leży na trasie z Rosji na okupowany przez nią od marca Krym. Późną jesienią i zimą droga ta będzie jedynym szlakiem, przez który można będzie dostarczać żywność mieszkańcom półwyspu. Obecnie korzystają oni z przeprawy promowej w Cieśninie Kerczeńskiej, jednak ta w okresie zimowym zamarza.

Siły rosyjskie znajdują się dziś w ukraińskiej miejscowości Nowoazowsk, 40 km na wschód od Mariupola. Opanowały ją w końcu sierpnia.

We wtorek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy poinformowała, że w okolice Nowoazowska został przerzucony liczny oddział wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Eksperci nie wykluczają, że przed zimą Rosjanie będą próbowali przebić sobie drogę przez Mariupol na Krym.

PAP

drukuj