Polska pożyczy Ukrainie do 100 mln euro

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwalę o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro – oświadczył na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Mateusz Szczurek. Umowa w tej sprawie będzie podpisana w najbliższą środę – dodał.

Szczurek wyjaśnił, że jest to kredyt obiecany przez premier Ewę Kopacz w Kijowie na początku tego roku, przeznaczony na sfinansowanie towarów i usług z Polski na Ukrainę. „Ustaliliśmy ze stroną ukraińską, że będzie on przeznaczony na sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowę przejść granicznych polsko-ukraińskich” – powiedział minister. Jak mówił, w ten sposób Ukraina będzie łączona z Polską i z Europą, będzie wspierany tym samym przepływ towarów i usług, a także ludzi.

„Zasady tego kredytu polegają na tym, że przynajmniej 60 proc. towarów musi być dostarczane przez polskie firmy. Ale chodzi nie tylko o wspieranie polskich firm, ale także wspieranie Ukrainy – politycznie, gospodarczo, bo jest to w naszym interesie” – podkreślił szef resortu finansów.

Wszystkie projekty w ramach kredytu będą realizowane przez polskich eksporterów. Wynegocjowane warunki finansowe kredytu dla Ukrainy są preferencyjne w porównaniu do kredytów rynkowych i zapewniają 35-proc. poziom dotowania, zgodnie z wymogami określonymi w regulacjach OECD – poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl