fot. Marek Borawski/KPRP

Lwów i Szaróweczka – prezydencki minister A. Kwiatkowski z wizytą na Ukrainie

Sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski przebywał we wtorek na Ukrainie. Podczas wizyty polityk złożył kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich, spotkał się z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim oraz odwiedził Szaróweczkę – miejscowość, którą w większości zamieszkują osoby polskiego pochodzenia. Prezydencki minister w obwodzie chmielnickim przekazał także dla dzieci i młodzieży sprzęt niezbędny do nauki.  

Lwów

Podczas pobytu na Ukrainie minister Adam Kwiatkowski złożył, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich, na którym w minionych dniachodsłonięte zostały posągi kamiennych lwów stanowiących część kolumnady Pomnika Chwały. 

fot. Marek Borawski/KPRP

fot. Marek Borawski/KPRP

Kolejnym punktem programu Ministra była wizyta w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Następnie Sekretarz Stanu oraz Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej MSZ Maciej Karasiński spotkali się z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, Metropolitą Lwowskim. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o obecnej sytuacji na Ukrainie oraz dalszych działaniach na rzecz wspierania obywateli tego kraju w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego.

fot. Marek Borawski/KPRP

Obwód chmielnicki

W przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka na ręce Przewodniczącego Chmielnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pana Serhija Hamalija, w imieniu Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy, Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski przekazał 100 sztuk komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które uciekając przed wojną znalazły schronienie na terenie obwodu chmielnickiego. W trakcie spotkania Minister odczytał list Małżonki Prezydenta RP skierowany do Gubernatora.

fot. Marek Borawski/KPRP

Wizyta ta była wynikiem rozmów Małżonki Prezydenta RP z Gubernatorem Hamalijem, które miały miejsce w Kamieńcu Podolskim w kwietniu br., w trakcie których Gubernator poprosił Pierwszą Damę o wsparcie możliwości nauki zadanej przez uczniów ewakuowanych z terenów wschodniej Ukrainy.

W spotkaniu udział wzięli Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej MSZ Pan Maciej Karasiński, przewodnicząca Chmielnickiej Rady Obwodowej Pani Wioletta Łabaziuk, Konsul Generalny RP w Winnicy Pan Damian Ciarciński oraz mer Chmielnickiego Pan Oleksandr Szymczyszyn.

Podczas pobytu w Chmielnickim Sekretarz Stanu złożył, w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Operacji Antyterrorystycznej i Niewypowiedzianej Wojny.

fot. Marek Borawski/KPRP

fot. Marek Borawski/KPRP

Szaróweczka

W trakcie wizyty na Ukrainie Minister Adam Kwiatkowski odwiedził również Szaróweczkę, miejscowość, którą w większości zamieszkują osoby polskiego pochodzenia. Wieś założona została przez kolonistów z Mazowsza, którzy zaczęli napływać na Podole po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą tych ziem z rąk Ottomanów w 1699 r.

Na spotkaniu z miejscowymi Polakami prezydencki minister odczytał list Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy skierowany do mieszkańców Szarówczeki, miasta Chmielnick i okolicznych miejscowości.

W ramach realizacji Akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która w związku z rosyjską agresją stała się akcją solidarności z Ukrainą, została przekazana pomoc humanitarna w postaci artykułów spożywczych, leków oraz środków czystości.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Dziecka Minister Kwiatkowski przekazał, w imieniu Pierwszej Damy, gry i zabawki edukacyjne najmłodszym uczestnikom wydarzenia oraz ich rówieśnikom, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu.

Gospodarzem spotkania był proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej, Ksiądz Andrzej Kinowski.

fot. Marek Borawski/KPRP

fot. Marek Borawski/KPRP

fot. Marek Borawski/KPRP

 

prezydent.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl