fot. https://twitter.com/michaldworczyk

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów

Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował o odsłonięciu posągów lwów, które strzegą Cmentarza Orląt Lwowskich. Kilka lat temu Ukraińcy zasłonili kamienne posągi, bo uznali lwy za symbol polskiej okupacji.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczywają młodzi Polacy, obrońcy miasta, którzy zginęli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919. To także miejsce spoczynku polskich żołnierzy, którzy polegli w wojnie z bolszewikami w roku 1920. W czasach Związku Sowieckiego nekropolia była regularnie niszczona. Po 1989 roku Polacy podjęli się odbudowy cmentarza. Odnowiono mogiły, kaplicę, katakumby i pomnik chwały, ale władze ukraińskie nie zgodziły się, aby przed pomnik wróciły posągi lwów. Uznano je za symbol polskiej okupacji. Lwy wróciły na swoje przedwojenne miejsce dopiero w 2015 roku. Chwilę potem władze miasta zasłoniły je płytami.

Sprawa ciążyła na relacjach polsko-ukraińskich. Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował w piątek w mediach społecznościowych o zdemontowaniu płyt.

„Niech lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd” – wskazał Andrij Sadowy.

Informację potwierdził Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

„Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!” – napisał Michał Dworczyk.

Zadowolenie z odsłonięcia i odnowienia lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich wyraził premier Mateusz Morawiecki.

„Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli – jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!” – zaakcentował Mateusz Morawiecki.

Na posągi lwów jak dotąd nie powróciły historyczne tablice z napisami „Zawsze wierni” i „Tobie Polsko”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl