Rodzina w centrum Kościoła Powszechnego

To był szczególny rok – kanonizacji Jana Pawła II, Jana XXIII i beatyfikacji Pawła XI – powiedział ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Jednym z najważniejszych wydarzeń był także zakończony w październiku Synod Biskupów poświęcony rodzinie.

Ks. prof. Jan Machniak zwrócił uwagę, że wspomniani papieże stawiani są nam jako wzór i przykład – uczniowie Chrystusa mają bowiem bronić życia, a także otwierać się na drugiego człowieka i świat.

Podsumowując kończący się rok w Kościele, duchowny wskazał również na nadzwyczajny synod poświęcony rodzinie.

Jest to przygotowanie do synodu zwyczajnego, który odbędzie się w październiku 2015 r. Podejmowano te problemy, którymi żyje dzisiaj Kościół. Są to drażliwe problemy – związków jednopłciowych, rozwiedzionych i ponownie ożenionych, problemy przystępowania do Komunii Świętej. Jest ich  dzisiaj dużo na świecie. Kościół przypomniał naukę, która była u samego początku. Pan Jezus, kiedy stawiano Mu zarzut, że nie zgadza się na to, żeby mężczyzna pojmował drugą czy trzecią kobietę, przypomniał, że na początku tak nie było. W tym dokumencie, który otrzymaliśmy na zakończenie dwutygodniowego synodu o rodzinie, znajduje się to przypomnienie – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W kończącym się roku, w polskim Kościele ustanowiono nowe prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Ważne były także przygotowania do wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Dziś o godz. 17.00 Ojciec św. Franciszek odprawi w Bazylice św. Piotra nieszpory dziękczynne za 2014 rok. Transmisje przeprowadzą Radio Maryja i Tv Trwam.

RIRM

drukuj