fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Narodowy Dzień Życia

Już po raz 12-ty obchodzimy dziś Narodowy Dzień Życia. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Naturalnie – rodzina”.

Narodowy Dzień Życia ma na celu promowanie wartości i postaw rodzinnych oraz naukę odpowiedzialności za osoby najbliższe i środowisko.

Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty, zwraca uwagę na rolę edukacji w kształtowaniu postaw.

Nie ma możliwości ukształtowania młodego człowieka przygotowanego do świadomego udziału w życiu społecznym; człowieka, który  będzie traktował [życie] z szacunkiem i godnością, jeśli nie wszczepimy mu tego mocnego przeświadczenia, że fundamentalnym prawem każdego człowieka jest prawo do życia. Tutaj w dziedzinie edukacji i oświaty mamy do zrobienia naprawdę bardzo dużo. Wielką rolę do spełnienia mają nauczyciele i wychowawcy. To najpierw w nich musi być to przekonanie i dopiero później oni to przekonanie mogą przekazywać młodym ludziom – mówi Teresa Misiuk.

Obchody Narodowego Dnia Życia przeprowadzane są na terenie całego kraju, a wspierają je lokalne media i środowiska prorodzinne. W kościołach w całej Polsce sprawowane są także Msze św. w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych.

Każdego roku specjalna kapituła przyznaje również Tulipany – nagrody dla osób, które promują wartości rodzinne.

Narodowy Dzień Życia przypada w przeddzień Narodowego Dnia Świętości Życia ustanowionego przez polski episkopat w 1998 roku.

RIRM

drukuj