fot. pixabay.com

Stan Teksas za większą ochroną życia

Stan Teksas wprowadza zakaz tzw. aborcji po wykryciu bicia serca dziecka. Choć przepisy pomogą w ochronie życia, nadal nie gwarantują jego pełnej ochrony od chwili poczęcia.

Do tej pory prawo Teksasu zakazywało zabicia dziecka poczętego po 20 tygodniu ciąży. Wykluczało z tej reguły kobiety z chorobami zagrażającymi życiu ich lub dziecka, a także przypadki, w których stwierdzono ciężkie wady dziecka. Obecnie przyjęta ustawa ma zawęzić możliwość przeprowadzenia tzw. aborcji do około sześciu tygodni.

– Życie każdego nienarodzonego dziecka z bijącym sercem zostanie uratowane przed spustoszeniami wynikającymi z aborcji – poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott.

Nadal nie można tu mówić o pełnej ochronie życia poczętego. Nowe prawo daje możliwość pozwania placówki zajmującej się zabijaniem nienarodzonych dzieci i domagania się odszkodowania. Oskarżyć będzie można też lekarzy, pielęgniarki, matkę oraz wszystkie osoby, które miały związek z tzw. aborcją. W poniedziałek sąd najwyższy stanów Zjednoczonych przystał na rozpatrzenie sprawy z Missisipi, czemu sprzeciwiały się ośrodki aborcyjne.

Orzeczenie sądu może odwrócić promującą cywilizację śmierci decyzję Sądu najwyższego z 1973 roku w sprawie Roe kontra Wade. Wówczas zezwolono na legalizację tzw. aborcji do około 24 tygodnia ciąży we wszystkich Stanach.

– Mam nadzieję, że sędziowie mają naprawdę poważne zamiary, aby spróbować naprawić część szkód wyrządzonych od czasu Roe kontra Wade w orzeczeniach w sprawie tzw. aborcji – zaznaczył  Eric Scheidler, dyrektor wykonawczy Pro-Life Action League.

W Stanach Zjednoczonych dochodziło dotąd do nagminnych przypadków zabijania dzieci poczętych nawet w bardzo zaawansowanej ciąży.

– Dochodzi do tego niekiedy w 30. tygodniu i później, kiedy dziecko zdolne jest samodzielnie przeżyć poza organizmem matki. To jest już żywy człowiek. Uważam za słuszne ograniczające to sądowe decyzje – ocenił dr Henryk Cioczek specjalista chorób wewnętrznych w Nowym Jorku.

Kluczowe dla ochrony życia w Stanach Zjednoczonych orzeczenie powinno zapaść do czerwca 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj