fot. PAP/Paweł Supernak

Od dziś obowiązują przepisy dot. hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego

Nowe regulacje wprowadzają m.in. ograniczenia wiekowe w poruszaniu się e-hulajnogą. Od teraz kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się jezdną, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1395077577522429954

W szczególnych przypadkach będzie też można używać hulajnogi na chodniku– tłumacz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Kierujący hulajnogą może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, ale nie ma ścieżki rowerowej i nie jest to jezdnia, gdzie prędkość jest ograniczona do 30 km/h. W tym przypadku trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że musi być to jazda ze zbliżoną prędkością do prędkości pieszego. Kierujący musi zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu – powiedział Andrzej Adamczyk.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1395083187915788292

Dodatkowo do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy.

Natomiast dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Za łamanie przepisów grozi mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: gov.pl/infrastruktura.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl