Podsumowanie roku 2014 w Kościele

Kanonizacja Jana Pawła II i synod biskupów poświęcony rodzinie – to najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Kościele powszechnym w 2014 roku – podsumowuje ks. Józef Kloch rzecznik Episkopatu Polski.

W polskim Kościele, w kończącym się roku, ustanowiono nowe prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Ważne były również przygotowania do wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Kanonizacja Jana Pawła II była ogromnym naszym świętem i pokazaniem postaci papieża Polaka całemu światu – mówił rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, podsumowując rok 2014 w Kościele.

Podkreślił też znaczenie synodu o rodzinie, który miał miejsce w Rzymie w październiku 2014 roku.

 – Dyskusja, jaka tam się toczyła i wszystkie informacje, które stamtąd docierały, pokazały, że Kościół to również Kościół dyskutujący – powiedział ks. Józef Kloch.

 Rzecznik KEP, podsumowując rok, zwraca też uwagę na porwanie dwóch polskich księży – jednego na Ukrainie, drugiego w Republice Środkowej Afryki. Obaj zostali uwolnieni.

– Porwanie ks. Mateusza Dziedzica odbiło się echem na całym świecie – mówił ks. Józef Kloch.

Misjonarz został uwolniony, a za jego wstawiennictwem zostali uwolnieni również pozostali zakładnicy.

W Kościele w Polsce w roku 2014 roku dokonały się zmiany na stanowisku Prezydium KEP oraz Prymasa Polski. W marcu nowym Przewodniczącym KEP został wybrany ks. abp Stanisław Gądecki z Poznania, który zastąpił ks. abp. Józefa Michalika. Zastępcą przewodniczącego został abp Marek Jędraszewski z Łodzi. Sekretarzem generalnym KEP wybrano zaś w czerwcu biskupa pomocniczego z Lublina Artura Mizińskiego, który zastąpił na tym stanowisku ks. abp. Wojciecha Polaka. Ten ostatni został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Ponadto, w mijającym roku w sześciu polskich diecezjach zmienili się biskupi diecezjalni, dziewięciu biskupów przeszło na emeryturę, a czterech księży zostało nominowanych biskupami pomocniczymi.

Ostatni rok był również czasem przygotowań do wizyty Ojca Świętego w naszym kraju z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Rzecznik KEP zwraca uwagę na to, że w ramach przygotowań do tych wydarzeń, zarówno po stronie rządowej, jak i kościelnej, powstały komitety organizacyjne, które będą ze sobą współpracować.

Episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl