Prokuratura przygląda się zabezpieczeniu wizyty w Smoleńsku z 2010 r.

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej analizują sprawozdanie Biura Ochrony Rządu  dotyczące zabezpieczenia lotu do Smoleńska. BOR – decyzją szefa gen. Andrzeja Pawlikowskiego – przekazało kopie sprawozdania z prac zespołu biura Prokuraturze Krajowej, resortowi obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Treść sprawozdania dotyczy form i metod realizacji działań ochronnych. Zostały one jednak objęte klauzulami niejawności.

Poseł Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, pozytywnie ocenia obecne działania prokuratury ws. wyjaśnienia tej narodowej tragedii.

– Prokuratura przystąpiła do pracy, usystematyzowała zadania, potrzeby i wykonuje te wszystkie niezbędne czynności, których zabrakło w poprzedniej ekipie nadzorowanej przez prokuraturę wojskową pana Pawła Artymowicza i innych jego współpracowników. Myślę, że to dobry sygnał, bo trzeba wracać do źródeł – tego, jak była przygotowywana wizyta pana Prezydenta i delegacji rządowej w Katyniu i Smoleńsku – mówi poseł Andrzej Melak.

Szefem Biura Ochrony Rządu był w latach 2007 – 2013 gen. Marian Janicki. Jego ówczesny zastępca gen. Paweł Bielawny został pod koniec czerwca br. skazany nieprawomocnie przez warszawski sąd na półtora roku więzienia w zawieszeniu.

Odpowiadał za nieprawidłowości przy ochronie wizyt w Smoleńsku Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. Oskarżono go o niedopełnienie obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych Biura.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl