fot. PAP EPA

[TYLKO U NAS] B. Kownacki o zawiadomieniu do prokuratury ws. zamachu na prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: Szereg osób powinno ponieść odpowiedzialność karną nie tylko tutaj w Polsce, ale także w Rosji

To nie będzie tak, że prokuratura w przeciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy pół roku zbierze całość materiału dowodowego, postawi zarzuty oraz skieruje sprawę do sądu. To tak nie wygląda. Pytanie, na ile prokuratura będzie dysponowała całością materiału dowodowego? Moim zdaniem wiele osób powinno ponieść odpowiedzialność karną nie tylko tutaj w Polsce, ale także w Rosji – powiedział poseł Bartosz Kownacki, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Podkomisja smoleńska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa 95 innych osób. [czytaj więcej]

To nie będzie tak, że prokuratura w przeciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy pół roku zbierze całość materiału dowodowego, postawi zarzuty oraz skieruje sprawę do sądu. To tak nie wygląda. Pytanie, na ile prokuratura będzie dysponowała całością materiału dowodowego? Moim zdaniem szereg osób powinno ponieść odpowiedzialność karną nie tylko tutaj w Polsce, ale także w Rosji. Problem polega na tym, że nie ma dostępu do tych osób. Polska w chwili obecnej nie ma możliwości ich zatrzymania, postawienia im zarzutów, przeprowadzenia śledztwa, skazania i wymierzenia kary – zauważył poseł Bartosz Kownacki.

Polska prokuratura może „mieć związane ręce”, co nie znaczy, że nie może pewnych ustaleń poczynić.

Osoby, za którymi zostanie wydany list gończy, są ograniczone w swoich działaniach do danego państwa, które jest dla nich dużym więzieniem. Jeżeli wyjadą na teren Unii Europejskiej i innych państw współpracujących z Polską, to od razu mogą zostać zatrzymane na lotnisku, zabezpieczone i przekazane stronie polskiej – zaznaczył zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Z racji wagi podejrzenia przestępstwa zawiadomienie najczęściej kieruje się do Prokuratury Krajowej.

Jeżeli mamy do czynienia ze zbrodnią, to najważniejsza instytucja w kraju powinna dostać zawiadomienie. Wtedy będzie ona albo prowadziła postępowanie w ramach odpowiedniego zespołu np. ministra sprawiedliwości, który zostanie powołany w Prokuraturze Krajowej, albo przekaże je Prokuraturze Apelacyjnej czy Okręgowej – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Bez wątpienia muszą to być dobrzy i doświadczeni prokuratorzy.

To nie może być ktoś, kto prowadzi pierwszą czy drugą sprawę. W Prokuraturze Apelacyjnej czy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie byli przesłuchani niemalże wszyscy politycy z Polski – powiedział poseł Bartosz Kownacki.

Postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej prowadzone jest od 10 kwietnia 2010 roku. Niewykluczone, że zarzuty, które w tym postępowaniu zostały postawione kontrolerom lotu, zostaną postawione także innym osobom.

Cała rozmowa z posłem Bartoszem Kownackim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl