Bronisław Komorowski przesłuchiwany przez PK ws. katastrofy smoleńskiej

Były prezydent Bronisław Komorowski stawił się w Prokuraturze Krajowej na przesłuchanie ws. katastrofy smoleńskiej. Zeznania składa w ramach postępowania dot. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie.

Postępowanie to – jak podała PK – „obejmuje m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Nie uczestniczyli oni na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji”.

Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski – zaznaczyła prok. Ewa Bialik, rzecznik PK.

W ramach śledztwa zespół prokuratorów PK ma też sprawdzić, dlaczego nie otworzono trumien po przywiezieniu ich do Polski.

– Obowiązkiem Prokuratury w prowadzonym postępowaniu jest ustalić, dlaczego nie przeprowadzono sekcji zwłok 95 osób katastrofy smoleńskiej. W tym postępowaniu przesłuchano szereg świadków, m.in. ministrów ówczesnego rządu, jak również premiera tego rządu, pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pracowników Ambasady Polskiej w Moskwie. Przesłuchano ówczesnych prokuratorów: ówczesnej Prokuratury Generalnej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej, jak również Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Przesłuchano również członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy w tym czasie przebywali w Moskwie i brali udział w identyfikacji zwłok. W dniu dzisiejszym – w charakterze świadka – przesłuchiwany jest b. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski – powiedziała prok. Ewa Bialik.

Rzecznik PK podkreśliła, że brak sekcji zwłok bezpośrednio po przewiezieniu ciał do Polski, uniemożliwił wykrycie szeregu błędów dot. identyfikacji ofiar.

Odnosząc się do wezwania do PK w jednej ze stacji Bronisław Komorowski twierdził, że sprawa jest nagłaśniana i motywowana politycznie.

A w ramach tego postępowania przesłuchiwany był już b. premier, a obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zeznania w charakterze złożyli jeszcze m.in.: b. szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, b. minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, b. prokurator generalny Andrzej Seremet.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl