fot. PAP/Paweł Supernak

Raiffeisen Bank Polska zostanie zrepolonizowany?

Polskie banki dążą do przejęcia Raiffeisen Bank Polska. Jak poinformował portal niezalezna.pl wkrótce Alior Bank może przejąć działalność banku należącego obecnie do austriackiej grupy.

Z kolei PKO BP chce zakupić 100 proc. udziałów Raiffeisen-Leasing Polska. Oba podmioty uzyskały na razie wyłączność w negocjacjach.

Zdaniem analityków, gdyby transakcje doszły do skutku, oznaczałoby to spolonizowanie sektora bankowego w Polsce o kilka procent. Podkreślają oni, że to zgodne z linią rządu, który chce zwiększać udział polskiego kapitału w bankowości.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podkreśla, że repolonizacja sektora bankowego jest potrzebna, ale trzeba ją mądrze przeprowadzić.

– Trzeba dokonać repolonizacji sektora bankowego w Polsce, bo kto nie ma własnych banków, ten nie ma nic do powiedzenia, gdy idzie o rządzenie. Trzeba tylko pamiętać, że można pewne rzeczy robić lepiej lub gorzej. Można kupić tanio, można też kupić przepłacając. Chodzi o to, żeby tego odzyskania banków dokonywać w sposób mądry i oszczędny – nie przepłacać i jednocześnie nie kupować przysłowiowego kota w worku. Niektóre z banków, które z Polski chcą wyjść, ma przysłowiowe „trupy w szafie”, czyli różnego rodzaju toksyczne produkty, jak choćby tzw. kredyty frankowe. Pytanie: dla kogo zostają do spłacenia te właśnie długi, czy te wątpliwe kredyty? – zauważa ekonomista.

Jeżeli Alior Bank i jego główny udziałowiec Grupa PZU  kupią Raiffeisen Bank Polska, to w połączeniu z już nabytym bakiem BPH może powstać trzeci największy pod względem aktywów bank w Polsce.

Z kolei połączenie działalności leasingowej PKO Banku Polskiego z Raiffeisen-Leasing skutkowałoby powstaniem największej firmy leasingowej w Polsce.

RIRM

drukuj