fot. pixabay.com

Banki coraz chętniej podpisują ugody z frankowiczami

Szybko rośnie liczba ugód, jakie banki zawierają z klientami posiadającymi kredyty frankowe. Na takie kroki – na coraz szerszą skalę – decydują się największe banki w Polsce, m.in. mBank czy PKO BP.

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak wskazuje, że banki w ten sposób proponują polubowne sposoby zażegnania sporów z kredytobiorcami.

To wynika oczywiście z tego, że jeżeli klient pójdzie do sądu, to ma ponad 95 proc. szans, że wygra i to dużo więcej, niż jest zawarte w ugodzie, więc dla banków zawarcie ugody jest dużo tańsze. Po pierwsze, klient zazwyczaj rezygnuje przynajmniej z połowy tego, co mógłby wydać w sądzie. Po drugie, bank nie ponosi kosztów sądowych, które szacujemy na ok. 100 tys. przy jednej sprawie. Dla sektora bankowego jest to naprawdę logiczne rozwiązanie i po prostu najtańsze, a konsumenci muszą już sami – po przedstawieniu ofert przez bank – przeliczyć, czy jest to dla nich rozwiązanie dogodne, czy nie lepsza jest droga sądowa – wyjaśnił Arkadiusz Szcześniak.

Jednocześnie prezes Stowarzyszenia przestrzega frankowiczów, by przy zawieraniu ugód zwracali uwagę na oferowane oprocentowanie, aby – jak zaznaczył – nie było ono oparte o stawkę WIBOR. Obecnie jest ona na wysokim poziomie. Zawieranie nieprzemyślanych ugód stwarza ryzyko wzrostu rat w przyszłości – dodał ekspert.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl