fot. 18 SBOT

„100 lat to za mało, 150 by się zdało”. Setne urodziny ostatniego żyjącego powstańca z VI Obwodu Okręgu Warszawskiego AK

„150, a nawet 200 lat życzymy jubilatowi, kapitanowi  Alfredowi Zielińskiemu – ostatniemu żyjącemu uczestnikowi Powstania Warszawskiego z VI Obwodu Okręgu Warszawskiego AK, który skończył właśnie 100 lat!” – winszuje kpt. Alfredowi Zielińskiemu 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej. Jej delegacja odwiedziła weterana z tortem i kwiatami. Jubilat podzielił się wspomnieniami i opowieściami z czasów Powstania Warszawskiego.

Spotkanie z kpt. Alfredem Zielińskim było dla żołnierzy 18 SBOT żywą lekcją historii. Pomimo upływu ponad 70 lat, jubilat nadal doskonale operuje datami i nazwiskami. Dokładnie opisuje miejsca minionych wydarzeń i pamięta ich szczegóły. Pomimo że wiele z tych wspomnień jest bardzo bolesnych, kapitan Alfred Zieliński chętnie podzielił się nimi z odwiedzającymi go terytorialsami.

fot. 18 SBOT

Na zakończenie spotkania jubilat podarował stołecznej brygadzie książkę, w której opisane zostały także jego dzieje, zatytułowaną „Zdarzyło się na Zaciszu” będącej zbiorem wspomnień z czasów okupacji. Kpt. Alfred Zieliński ps. Mikrus to mieszkaniec Warszawy, urodzony na Szmulowiźnie, uczęszczający przed wojną do szkoły podstawowej przy ul. Otwockiej, walczący w grupie „Kampinos”.

fot. 18 SBOT

18 Stołeczna Brygada OT jest najmłodszą jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygada powstała na przełomie czerwca i lipca 2022, a już w październiku przyjęła na szkolenie pierwszych ochotników. Obecnie brygada liczy już blisko pół tysiąca żołnierzy, docelowo nawet ponad trzy tysiące. W Rembertowie znajduje się sztab brygady oraz pierwszy batalion lekkiej piechoty.

W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie formowania drugiego batalionu na Ursynowie, a rok później trzeciego w Borzęcinie Dużym. Specyfiką 18 SBOT jest walka w mieście oraz zadania poszukiwawczo – ratownicze. Najbliższe szkolenie podstawowe dla ochotników, przygotowujące do służby w stołecznej brygadzie, rusza już 11 lutego, a wyrównawcze, dla byłych żołnierzy i rezerwistów, 18 marca 2023 r. Wnioski o powołanie do służby w 18 Stołecznej Brygady OT można złożyć w każdym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub drogą elektroniczną pod adresem [email protected].

18 SBOT/radiomaryja.pl

drukuj