fot. sxc.hu

W Sejmie o projekcie ustawy dot. podatku bankowego

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem ustawy w sprawie podatku bankowego. Zgodnie z nim stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,39 proc. w skali roku.

W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,6 proc. Prawo i Sprawiedliwość spodziewa się, że przychody z podatku wyniosą ok. 5-6 mld zł.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, mówi, że propozycje PiS-u są dobrym rozwiązaniem.

– Z pewnością ten ruch opodatkowania banków, czyli miejsca, gdzie są te pieniądze, gdzie biznes dobrze się kręci, gdzie banki mają 15-16 mld zysków netto rocznie, jest właściwym ruchem, by zapełnić skarbiec państwowy, by państwo mogło spełniać swoje konstytucyjne obowiązki – szkolnictwo, służba zdrowia, utrzymanie armii. Bez sięgnięcia do kieszeni bogatych banków zagranicznych czy ubezpieczycieli, bez opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych skarbiec państwa pozostanie pusty, a obietnice wyborcze będą niemożliwe do spełnienia – podkreśla Jerzy Bielewicz.

Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślali, że podatek od aktywów banków nie wpłynie na podwyżkę oprocentowania kredytów w Polsce. Przeciwdziałać temu będą m.in. konkurencja na rynku oraz aktywne działania UOKiK. Podatek bankowy ma obowiązywać od lutego 2016 roku.

RIRM

drukuj