Eliminacje Euro 2016. Irlandczycy lepsi od Bośniaków

Reprezentacja Irlandii pokonała na własnym stadionie Bośnię i Hercegowinę 2:0 i została kolejną drużyną, która zamelduje się na przyszłorocznym Euro we Francji. Podopiecznych Martina O’Neilla do awansu poprowadził Jonathan Walters, autor obu goli.

Remis w pierwszym spotkaniu nie dawał poczucia bliskości awansu ani jednej, ani drugiej drużynie. Obie ekipy musiały walczyć o swoje. Choć w nieco lepszym położeniu byli Irlandczycy, którzy trafili na wyjeździe, to Bośniacy mogli rozstrzygnąć losy awansu jedną bramką.

Ireland vs Bosnia and HerzegovinaOd początku sytuację na boisku kontrolowali gospodarze. Podopieczni Martina O’Neilla nie pozwalali rywalom na zbyt wiele, a sami, choć bezskutecznie, zdołali dwukrotnie zagrozić bramce Asmira Begovicia. Miejscowi zostali nagrodzeni za swoją cierpliwość w 24. minucie. Wówczas arbiter wskazał na wapno, a bezlitosnym egzekutorem jedenastki okazał się Jonathan Walters. Błyskawicznie próbował odpowiedzieć Edin Dzeko, jednak chybił celu i nie zdołał zmienić wyniku. Kilka minut później bośniacki napastnik przymierzył z woleja, ale piłka poszybowała pół metra nad poprzeczką.

Ireland vs Bosnia and HerzegovinaPo przerwie goście ruszyli do bardziej zdecydowanych ataków. Formę Darrena Randolpha testował Haris Medunjanin, jednak golkiper gospodarzy spisał się bez zarzutu. W dobrej sytuacji znalazł się także Dzeko, ale on także nie potrafił skierować futbolówki do siatki. W 70. minucie potwierdziło się powiedzenie, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Błąd defensywy zawodników z Bałkanów, którzy nie potrafili wybić piłki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, wykorzystał Walters, po raz drugi wpisując się na listę strzelców.

Chwilę później rezultat mógł podwyższyć Shane Long, jednak przegrał pojedynek sam na sam z Asmirem Begoviciem. Bośniacy nie zdołali odpowiedzieć żadną bramką i musieli przełknąć gorzką pigułkę. Ostatecznie Irlandczycy zwyciężyli 2:0.

Na turniej do Francji wybiorą się zatem piłkarze Martina O’Neilla, którzy w grupie eliminacyjnej mierzyli się między innymi z Polską. Losowanie grup turnieju finałowego Euro przewidziane jest na 12 grudnia.