fot. PAP

W Sejmie projekt ustawy ws. zakazu handlu w niedzielę

Sejm zajmie się projektem ustawy ws. niedziel wolnych od handlu. Projekt jest rozwinięciem prawa wdrożonego w 2006 r., które wprowadziło zakaz pracy w placówkach we wszystkie dni świąteczne.

Autorem obywatelskiego projektu ustawy jest Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, składający się z osób skupionych w Naczelnej Radzie Zrzeszeń Handlu i Usług.

Inicjatorzy zebrali 114 tys. podpisów, na 100 tys. wymaganych. Jak wskazują, dokument dotyczy głównie placówek handlowych.

Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu podkreśla, że wolna od handlu niedziela po prostu się pracownikowi należy. Podobne prawo funkcjonuje w całej Europie Zachodniej – dodał.

Powinniśmy zbliżać się do standardów zachodnio-europejskich, a nie tkwić cały czas w rosyjskich standardach, gdzie handluje się w niedzielę i nie ma szacunku do drugiego człowieka. Kasjerka też ma swoje życie i powinna odpocząć, jakoś inni potrafią to uszanować. Myślę, że można to przeszczepić również na nasze grunty, tym bardziej, że w tych najstraszniejszych czasach komuny niedzielę mieliśmy wolną, walczono także o wolną sobotę. Po czym uzyskaliśmy niby wolność, niby zerwaliśmy kajdany, a w efekcie nie mamy wolnej niedzieli – powiedział Krzysztof Steckiewicz.

Projekt w tej sprawie przygotowali również posłowie. Jednak rząd zaopiniował poselski projekt negatywnie.

RIRM

drukuj